Soros György nagyot kaszálhat az agrárbizniszben Trump miatt

2017. február 10. 07:40
Soros György dollármilliárdos is komoly hasznot húzhat abból, ha Donald Trump amerikai elnök továbbra is déli szomszédja megleckéztetésére törekszik. A magyar származású üzletember is résztulajdonosa egy olyan dél-amerikai agrárvállalatnak, amely több millió tonna mezőgazdasági terméket lenne képes a mexikói piacra zúdítani, ha az USA terményei kiszorulnánk onnan az egyre feszültebbé váló USA-mexikói viszony miatt.
 

Soros György, magyar származású dollármilliárdos is befektetője annak a dél-amerikai mezőgazdasági vállalatnak, amely a közeljövőben Mexikóval kíván gabonakereskedelmet folytatni. Amióta Donald Trumpot megválasztották az USA elnökének, rohamosan romlanak az amerikai-mexikói kapcsolatok. Sokan attól tartanak, hogy a NAFTA (Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény) meglebegtetett átdolgozásával az áruk és szolgáltatások szabad mozgása is veszélybe kerül, ami – egyebek mellett – a mezőgazdasági termékek kereskedelmét is súlyosan érintheti a paktumot aláíró USA, Mexikó és Kanada között.

Az amerikai kukorica, rizs és tejtermékek legnagyobb felvevőpiaca ma Mexikó. Tavaly 17,7 milliárd dollárban vásárolt agrárproduktumokat északi szomszédjától, kukoricaimportjának például 98%-a származott az Egyesült Államokból – írta a Financial Times. Elképzelhető, milyen gondokat okozna, ha ez a stabil ellátóbázis egyik napról a másikra bizonytalanná válna. Itt jön képbe a Soros Györgyöt is a befektetői közt tudó (luxemburgi székhelyű, de Dél-Amerikában sok ezer hektárnyi földet birtokló) Adecoagro, amely évente közel 2 millió tonna terményt takarít be Argentínában, Brazíliában és Uruguayban. Mexikó fontos piacunkká válhat, ha Trumpnak továbbra is problémái lesznek az országgal – mondta Mariano Bosch, az Adecoagro vezérigazgatója.


A szabadkereskedelem és a rövid távú vasúti szállítás lehetősége egyelőre az amerikai kereskedők malmára hajtja a vizet. Ugyanakkor azt ők is elismerik, hogy Mexikónak vannak más lehetőségei is, hiszen 45 országgal kötött szabadkereskedelmi egyezményt (ezzel világrekordernek számít), és bármikor Dél-Amerika felé fordulhat. 

Ha Trump tovább „izmozik” vele, valószínűleg megerősíti kapcsolatait a csendes-óceáni térség államaival – mindenekelőtt Ausztráliával és Új-Zélanddal – is, amint azt már Ildefonso Guajardo Villarreal gazdasági miniszter is felvetette. Ez viszont aligha jönne jól a közép-nyugati farmereknek, akik novemberben zömmel Trumpra szavaztak, de most nyugtalankodva figyelik intézkedéseit, hiszen exportpiacokat veszíthetnek. A megszólalók közé állt Dave MacLennan, a minnesotai Cargill vezérigazgatója is, akinek gabonafélék, olajos magvak és egyéb termékek felvásárlásával, feldolgozásával és forgalmazásával foglalkozó vállalata igencsak megsínylené a mexikói piac (és munkaerő) elvesztését.


A feszült helyzetben kiváló üzletet szimatoló Adecoagro holland és katari befektetők mellett 9,5%-ban Soros György tulajdonát képezi. A vállalat 434 ezer hektárnyi földet birtokol, illetve mellette rizs- és cukormalmokat, valamint tejfeldolgozó üzemeket. Elsődleges piacaik afrikai, ázsiai, közel-keleti és közép-amerikai országok, Mexikóval viszont egyelőre nem állnak kereskedelmi kapcsolatban. Soros György 11,92 millió Adecoagro-részvényt birtokol (ez a teljes portfóliójának 4%-a), és a vállalat a kedvencei közé tartozik, mert nagy növekedési potenciált lát benne.

agrarszektor.hu

Kapcsolódó cikkek

Egyetlen albán pékséget sem jelentett fel a magyar sütőipar

2017. szeptember 19. 09:43
Nem tett feljelentéseket az albán pékségek miatt a Magyar Pékszövetség, mert a szervezet szerint a hatóságok előtt is ismert, hogy e vállalkozások nem a Magyar Élelmiszerkönyv előírásainak megfelelően működnek. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ugyanakkor azt állapította meg, hogy az albán pékségek nem jelentenek kiemelt élelmiszer-biztonsági kockázatot.

500 milliárd forintnyi forrás segíti 177 ezer magyar mezőgazdasági termelő jövedelembiztonságát 2017-ben

2017. február 21. 07:32
Az idén közel 400 milliárd forintnyi európai uniós és mintegy 100 milliárd forintnyi nemzeti támogatás érkezik a magyar agráriumba – mondta Feldman Zsolt a Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetségének (AGRYA) konferenciáján, Budapesten.