865 kilós tököt nevelt egy magyar gazda!

2023. szeptember 26. 13:40
A monumentális termés mellett van egy kisebb is, trélerrel hozzák-viszik őket a verseny- és kiállítási helyszínekre, legutóbb Szerbiában jártak velük.
 
A Cegléd mellett, Tápiószentmártonban élő, amúgy őstermelő méhész férfi néhány éve kezdett el óriástökök nevelésével foglalkozni.
865 kilós tököt nevelt egy magyar gazda!
Kókai Tibor a rekorder tökkel Szerbiában, a Kikindán megrendezett versenyen – fotó: Facebook/Kókai Tibor
 
– Most már 5. éve termesztek óriástököket, az első évben 80 kilóst sikerült, a másodikban már 378 kilogrammost takaríthattam be, aztán 630, tavaly pedig már 717 kilós volt. Idén pedig már 865 kilós lett a legnagyobb – tudtuk meg Kókai Tibortól. – Évről évre jobbak tehát az eredményeink, a célom a 900 kilogramm feletti súlyú tök. Az idei eddig az én személyes rekordom is és ezzel tartjuk a rekordot Szerbiában is, ahol 640 kilogramm volt eddig a rekord, ezt tavaly megdöntöttük, idén pedig a saját magam által felállított tavalyi rekordot sikerült túlszárnyalnunk. E hét szombaton rendezik meg Martonvásáron a magyar tökmérő versenyt, én nagyon bízom abban, hogy ott is az első helyen végzünk és magyar rekordot állítunk fel.
 
Tibor elmondta: a töknövények a méhészet közelében nevelődtek, de mielőtt bárki azt gondolná, a siker annak tudható be, hogy a méheknek köszönhetően jó volt a termékenyülés, nagyot téved. Ugyanis a gazda maga porozza a virágokat, este lép akcióba, amikor kezdenek kinyílni, majd begumizza, lehálózza őket, hogy a méhek véletlenül se kavarjanak be másik fajtával.
 
– Általában két-három tököt ültetek, s ezeket vagy önmagukkal, vagy másik, szintén nagy genetikájú tökkel porzok össze – magyarázta a férfi. – Csakis így tudjuk megőrizni a kedvező fajtatulajdonságokat. A méhészet közelségének jelentősége nem a beporzás, hanem az, hogy ha úgy tartja kedvem, naponta többször is rá tudok nézni a növényekre, amiket fóliasátorban nevelek. Azonnal látom, ha valami nem stimmel velük, ha kell, szellőztetek, párásítok, locsolok és akár 2-3 órát is tudok velük foglalkozni. Ha más lenne a munkám, ez biztosan nem működhetne. Így mindent meg tudok adni nekik, amire csak szükségük van. A növény jelzi, ha jól érzi magát, idén például a 220 négyzetméteres fóliasátramat két tök benőtte, befutotta az indáival. Egy-egy növény 5-600 levelet hoz, az indákat kacsozom, betemetem, hogy legyökeresedjenek, így sokkal nagyobb mennyiségben tud vizet és tápanyagot felvenni, nyáron van olyan nap, amikor 500 liter vízzel öntözök. A kötött terméseket válogatom és ritkítom.
tök
A monumentális tököt (aminek valószínűleg egy sütőtök-fajta az alapja) fóliasátorban nevelte gazdája – fotó: Facebook/Kókai Tibor
 
Tibor azt is elárulta: a siker szerinte már a vetéssel kezdődik. Az ő magjai 36 óra alatt kicsíráznak, ami erős vitalitást jelez. Palántákat nevel, melyeket egy méterszer méteres, istállótrágyával jól megpakolt fészekbe ültet áprilisban. Igen oda kell figyelni a növényvédelemre is, a legveszélyesebb kártevő az atka és a tetű, a kórokozók közül pedig a lisztharmat és a peronoszpóra, melyek gyorsan tönkre tudják tenni a lombozatot. Minden egyes levél elvesztésével csökken a szintetizáló felület, amit végsősoron befolyásolja a termés méretét is.
tök
Így szállították az óriási tököket – fotó: Facebook/Kókai Tibor
 
A gondos gazda kérdésünkre jelezte: a piacon egy-egy jó fajta vetőmagjának szeme akár 200 ezer forintba is kerülhet, tehát nem olcsó mulatság, de a siker minden pénzt megér. Az első magot Szerbiából kapta, azóta is az az alap, ebből született a 865 kilós termés is...
 
Egyébként a mostani rekorder tök kerülete 6 méter lett, s termett mellette egy "valamivel" kisebb, ami csak kilós.
 
S hogy mi lesz a 110 napig növesztett tök sorsa? A verseny után egy hétig kiállítja a településen, majd odaadja a helyi gyerekeknek, hogy faragják ki.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

A magyar méz sorsa a magyar vásárlókon múlik?

2024. augusztus 05. 18:37
Nyugat-Európában egyre nehezebb eladni a magyar mézet.
 
Következetes munkával el kell érni, hogy a jövőben minél több magyar honfitársunknál legyen az egészséges táplálkozás szerves része a méz. Az exportorientált magyar mézágazat és a méhészek megélhetése szempontjából kulcskérdés, hogy az európai piacokon uralkodó, tisztességesnek nem nevezhető versenyfeltételek újra egyenlők legyenek az unión belül megtermelt és az unión kívül előállított méztermékek között –mondta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára augusztus 4.-én, vasárnap, a XXXVI. Nemzetközi Mézvásár és Méhésztalálkozón, Jászberényben.

Környezetbarát, állatbarát, kistermelői és precíziós?

2023. augusztus 30. 11:55
Igen. Észszerű, gazdaságos, sőt kényelmesebb is lesz precíziós megoldásokkal a gazdálkodás. Bár sokan idegenkednek az újdonságoktól, valamikor minden újdonság volt és ellenérzést keltett, mára azonban a mindennapjaink nélkülözhetetlen részévé váltak.