Az osztrákok a legfiatalabbak, a románok vannak a legtöbben, az íreknél a legnagyobb az agrártáj

2018. július 02. 08:06
Nyugati szomszédunknál, valamint Lengyelországban és Szlovákiában a gazdálkodók körülbelül ötöde 40 év alatti; az unió-szerte nyilvántartott mintegy 10,3 millió gazdaság harmada Romániában található; a mezőgazdasági áruk forgalmát tekintve pedig Franciaország vezet – ilyen, és ehhez hasonló érdekességek derülnek ki az Eurostat adataiból.
Az Eurostat adataira hivatkozva az osztrák aiz.info agrár-hírportál arról számol be, hogy Ausztriában a mezőgazdasági üzemeket irányító szakemberek 22,2%-a nem múlt még el 40 éves, 46,8%-uk tartozik a 40-54 éves és 21,8%-uk az 55-64 éves korosztályba, miközben mindössze 7,3%-uk töltötte be a 65. életévét. Sok fiatal üzemvezető dolgozik Lengyelországban (20,3%) és Szlovákiában (19%) is, miközben a lista másik végén az Egyesült Királyság (5,3), Portugália (4,2) és Ciprus (3,3%) zárja a sort. Uniós átlagban 10% a 40 évnél fiatalabbak, és 32% a 65 évnél idősebbek aránya.

 

Az is kiderül az adatokból, hogy 2016-ban 10,3 millió mezőgazdasági üzemet tartottak nyilván az EU-ban, ezek 65%-a kisebb 5 hektárnál, és csak 3%-uk nagyobb 100 hektárnál, viszont ez utóbbiak művelik a teljes uniós mezőgazdasági terület több mint felét.

 

 
 
Az darabszámot tekintve az üzemek harmada (33%) Romániában van, a másik harmad pedig Lengyelországban (14%), Olaszországban (10%) és Spanyolországban (9%). Értelemszerűen ahol sok az üzem, ott kicsi az átlagos méret,

 

Romániában például tíz gazdaságból kilencnek a mérete nem éri el az öt hektárt.

Az 50 hektárnál nagyobb felületen gazdálkodó üzemek Luxemburgban, Franciaországban, az Egyesült Királyságban és Dániában vannak jelen nagyobb arányban (52, 42, 39 és 35%). Az viszont mindenhol igaz, hogy az ország területének nagy részét az 50 hektárnál nagyobb gazdaságok művelik. Ugyanez az aránytalanság a gazdasági üzemméret tekintetében is visszatükröződik, a 10,3 millió gazdaságból mintegy 4 milliónak nem éri el a kibocsátása a 2000 eurót és csak a cégek mintegy 3%-a büszkélkedhet 250 ezer eurónál nagyobb forgalommal, viszont utóbbiakhoz tartozik a teljes uniós agrárterület több mint fele.

 
 
A mezőgazdasági kibocsátás mintegy felét négy ország adta 2016-ban:

Franciaország (17%), Németország (13%), Olaszország (12%) és Spanyolország (11%). Hiába működik tehát Romániában az unió mezőgazdasági üzemeinek harmada, csak 3,4%-kal járul hozzá az ország az EU mezőgazdasági forgalmához.

Franciaországban használják a legnagyobb felületet, 27,8 millió hektárt mezőgazdasági célra, ez az unió teljes megművelt felületének 16%-a. Egyes országok (jellemzően nem a hegyvidékiek) viszont azzal jeleskednek, hogy figyelemre méltóan nagymértékben alakítják a tájképüket a mezőgazdaságilag művelt területeik. Ilyen Írország, ahol a táj 72%-a mezőgazdaságilag művelt terület, illetve az Egyesült Királyság 69%-kal és Dánia 62%-kal. A másik véglet Finnország, Svédország és Ciprus, 7, 8 és 12%-kal – olvasható az aiz.info összefoglalójában.

Az Eurostat adatai szerint Magyarországon 2016-ban 430 ezer gazdaság működött 4,67 millió hektáron, 81,4 százalékuk területe nem érte el az 5 hektárt és csak 3,7 százalékuk területe haladta meg az 50 hektárt.

 

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu
 

Kapcsolódó cikkek

NMG: Az olcsó mezőgazdasági termékek és a kőolaj csökkentették az inflációt

2016. április 11. 08:49
A kormány továbbra is 1,6 százalékos éves inflációt vár Elsősorban két tényező tette lehetővé a fogyasztói árak 0,2 százalékos éves csökkenését: egyrészt az előző évi alacsonyabb árú mezőgazdasági termékekből készülő olcsóbb termékek, valamint a kőolaj mérsékelt világpiaci ára - mondta Marczinkó Zoltán, kiemelt vállalati kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár.
 

Változó környezetben a mezőgazdaság

2017. június 28. 08:59
A globális felmelegedés, a folyamatosan tapasztalható éghajlat- és klímaváltozás nagy kihívások elé állítja az emberiséget. A hőmérséklet, a csapadékviszonyok, a párolgás, a szélsőséges időjárási jelenségek állandó hatást gyakorolnak az emberek egészségi állapotára, a talajra, a vízháztartásra és vízgazdálkodásra, a mezőgazdaságra és az erdőgazdálkodásra, valamint az energiagazdálkodásra egyaránt. Közösen, összefogással kell fellépnünk és tennünk annak érdekében, hogy megóvjuk környezetünket a jövő nemzedékei számára.