EU Tanács: 100 milliárdos megszorítás

2024. január 19. 13:30
Az Európai Szakszervezeti Szövetség 2024. január 17-i közleménye tiltakozik az EU Tanács megszorító intézkedések újbóli bevezetésére vonatkozó tervei ellen, amely szerint az uniós tagállamok jövőre több mint 100 milliárd euróval kényszerülhetnek együttesen csökkenteni költségvetésüket.
EU Tanács: 100 milliárdos megszorítás
Franciaországnak (26 milliárd), Olaszországnak (25 milliárd), Spanyolországnak (14 milliárd), Németországnak (11 milliárd), Belgiumnak (8 milliárd) és Hollandiának (6 milliárd) kellene a legnagyobb éves megszorításokat végrehajtania ahhoz, hogy négy éven belül teljesíteni tudja a hiánycsökkentési célokat.
 
 A tagállamok kérhetnék a csökkentések hétéves időszakra történő kiterjesztését, de ennek kockázata, hogy cserébe keményebb, munkavállaló-ellenes gazdasági reformok vállalását kapnák.
 
Táblázat: A Tanács 4 vagy 7 évre szóló terve alapján 2025-ben szükséges minimális éves eurócsökkentés. A számok a Bruegel 2023 decemberében készített értékelésén alapulnak.
 
Az ESZSZ a számadatokat az Európai Parlament jan.18.-i, az EU költségvetési szabályainak jövőjéről szóló szavazása előtt teszi közzé. Az ESZSZ felszólítja az európai parlamenti képviselőket, hogy biztosítsák: ne vezessenek be úgynevezett "deficit-biztosításokat", mert azok súlyos negatív hatással lesznek a GDP-re.
A zöld átmenethez vagy a szociális jogok európai pilléréhez szükséges beruházásokat meg kell védeni, és meg kell akadályozni a munkavállaló-ellenes reformokat.
Az adósság GDP-hez viszonyított arányára vonatkozó korlátoknak a kiigazítási időszak vége után csökkenniük kell.
 
Esther Lynch, az ESZSZ főtitkára kijelentette:
ETUC Deputy General Secretary Esther Lynch speech to EU Social Summit | ETUC
Egy olyan időszakban, amikor Európának a zöld jövőbe kellene beruháznia, a megszorítások újbóli bevezetésére irányuló tervek visszavezetnék Európát a legsötétebb időszakába. Hihetetlen, hogy a tagállamok miniszterei aláírtak egy olyan tervet, amely csak egy év alatt több mint 100 milliárd eurós kiadáscsökkentésre kényszerítené őket.
 
 A kormányoknak őszintének kellene lenniük azzal kapcsolatban, hogy ez mit fog jelenteni polgáraik számára: rengeteg munkahely megszűnését, alacsonyabb béreket és rosszabb munkakörülményeket, valamint a közszolgáltatások további alulfinanszírozását. Az Európai Parlamentnek most döntő szerepe van a károk mérséklésében, hiszen biztosítania kell, hogy a költségvetési szabályok ne kényszerítsék az országokat arra, hogy túl messzire és túl gyorsan csökkentsék adósságukat és hiányukat.
 
forrás: liganet.hu

Kapcsolódó cikkek

Az élelmiszeráremelkedéssel a pazarlás is csökkent

2023. július 25. 14:01
4,7 millió kiló lejáratközeli és csomagolási hibás árut mentett meg a kidobástól és adományozott nélkülözőknek a Magyar Élelmiszerbank Egyesület az év első felében. Míg az élelmiszerek drágulása miatt egyre többen állnak sorba a mentett élelmiszercsomagokért, a kereskedőktől elhozható felesleg csökkenni kezdett – derül ki közleményükből.

Lerohanták a magyarok Szlovéniát: súlyos pénzeket spórolhatnak a bevásárlóturisták

2023. március 08. 13:15
Aki csak teheti, a délnyugati határszélen Szlovéniába jár bevásárolni. Gyakorlatilag a húson kívül majdnem minden olcsóbb. De már egy tankolással is ezreket spórolhatunk. A HelloVidék körképe következik.
 
A KSH adatai alapján egy év alatt, 2022 januárjához képest az élelmiszerek ára 44 százalékkal emelkedett, ezen belül leginkább a kenyér (80,6 százalék), a tojás (79,4 százalék), a vaj és vajkrém (76,6 százalék), a sajt (76,1 százalék), a tejtermékek (75,8 százalék), az édesipari lisztesáru (73,8 százalék) drágult, de a sort folytathatnánk tovább. Nem meglepő, hogy egyre több magyar fogja vissza a bevásárlasait. Friss KSH-s adat, hogy az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelembena a forgalom volumene tavalyhoz képest 4,8%-kal csökkent. (Az élelmiszer-kiskereskedelem 76%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 6,7%-kal kisebb lett, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 0,3%-kal emelkedett.) Elnézve a bődületes hazai áremelkedést, ne csodálkozzunk hát azon, hogy az utóbbi időszakban felélénkült a bevásárlóturizmus, egyre több magyar jár át a szomszédos országokba tankolni vagy a kinti élelmiszerboltokba vásárolni.