Korlátozni kell a fosszilis energiahordozók kitermelését

2021. szeptember 09. 11:21
A globális termelésnek évente három százalékkal kell csökkennie 2050-ig, hogy lassuljon az üvegházhatású gázok kibocsátása.
Korlátozni kell a fosszilis energiahordozók kitermelését

A világ kőolaj- és földgázkészlete 60 százalékának, a széntartalékok esetében pedig a 90 százaléknak a föld alatt kell maradnia 2050-ig ahhoz, hogy megvalósulhassanak a párizsi klímaegyezmény céljai a londoni University College (UCL) kutatóinak új számításai szerint.

Fotó: Shutterstock

A kutatók egy új tanulmányban frissítették korábbi becsléseiket arról, hogy mekkora mennyiségű fosszilis üzemanyagot nem lenne szabad elégetni ahhoz, hogy lelassuljon az üvegházhatású gázok kibocsátása.

Az új limitek megtartásával 50 százalék esély lenne arra, hogy a globális felmelegedés a klímaegyezményben megfogalmazott 1,5 Celsius-fokos felmelegedésre korlátozódjon az iparosodás előtti időkhöz képest

— írták a kutatók a Nature című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban.

Hisszük, hogy új tanulmányunk súlyt adhat azoknak a közelmúltbeli kutatásoknak, amelyek azt jelzik, hogy a globális kőolaj- és fosszilis metángáz kitermelésnek most kell tetőznie

 — mondta Dan Welsby, az egyetem energia- és környezetkutatója, a tanulmány vezető szerzője a kutatást bemutató sajtótájékoztatón.

Azt találtuk, hogy a globális termelésnek évi átlag három százalékkal kell csökkennie 2050-ig

 — tette hozzá.

Régóta köztudott, hogy a fosszilis üzemanyagok égetése a klímaváltozás fő mozgatórugója. Az így keletkező üvegházhatású gázok okozzák a szélsőséges időjárási jelenségeket és a tengerszint emelkedését világszerte a kutatók szerint.

www.vg.hu

Kapcsolódó cikkek

Megkönnyítjük a generációváltást a mezőgazdaságban

2021. szeptember 10. 08:36
Az Agrárminisztérium az őszi törvényhozási időszakban olyan jogi szabályozást készít elő, amely a mezőgazdaságban megkönnyíti az utódlás, a generációváltás, a gazdaság átadásának kérdését - mondta az agrárminiszter a 34. Bábolnai Gazdanapok csütörtöki megnyitóján.

Mészáros Lőrinc nagy mezőgazdasági vállalatcsoportja is mintagazdasággá válhat

2021. december 01. 09:01
Elismert mezőgazdasági vállalatcsoportok is kérhetnék a jövőben, hogy minősítse tevékenységeiket mintagazdasággá a kormány. A mintagazdaságok állami földbérletei ötven évre meghosszabbíthatók, emellett megvan a lehetőség arra is, hogy pályázati előnyöket és adókedvezményeket is kapjanak. A parlament előtt lévő törvénymódosítás elfogadása után a ma már legnagyobb földhasználónak számító, Mészáros Lőrinc nagybefektető tulajdonában lévő Talentis Agro Csoport is eséllyel pályázhatna a mintagazdasági státusra.