Kritikusan száraz a talaj! Kihirdethetik a tartósan vízhiányos állapotot

2024. április 15. 14:48
Hazánk egész területét érinti a talajok vízhiányos állapota.
 
Az elmúlt időszak rendkívül csapadékszegény időjárása és a gazdálkodói visszajelzések alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) kezdeményezte a tartósan vízhiányos időszak kihirdetését.
Kritikusan száraz a talaj! Kihirdethetik a tartósan vízhiányos állapotot
A tartósan vízhiányos időszakban vízjogi engedély nélkül, bejelentést követően egyszer rendkívüli öntözési célú vízhasználat lehetséges, emellett vízkészletjárulékot sem kell fizetniük a mezőgazdasági termelőknek. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy öntözéssel mérsékelhetők legyenek a szárazság hatásai – írja közös közleményében a NAK-MAGOSZ.
 
Hozzáteszik, hogy az Országos Aszálytérkép, a HungaroMet Zrt., valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei szervezeteinek jelzései alapján hazánk egész területét érinti a talajok vízhiányos állapota. A középső talajréteg víztartalma egyelőre kielégítő, a felszín közelében azonban az Alföldön már március közepe óta kritikusan száraz a talaj, ez komoly problémát jelent a mezőgazdaságban. Bár a legnagyobb problémát az Alföldön okozza a szárazság, már a Dunántúlon is nagy szükség lenne további csapadékra, hiszen a magágy-előkészítéshez és a vetéshez jelenleg túl száraz a talaj.
 
A hidrometeorológiai viszonyok és prognózisok alapján a NAK és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) kezdeményezte a Belügyminisztériumnál a vízhiányos időszak kihirdetését.
 
Fontos, hogy a kihirdetett tartósan vízhiányos időszakban a vízhasználó bejelentése alapján lehetőség nyílik vízjogi engedély nélkül, egy alkalommal rendkívüli öntözési célú vízhasználatra. Ennek a lehetőségnek a bevezetését – a vízkészletjárulék elengedésével együtt – 2019-ben kezdeményezte a NAK és a MAGOSZ. Az intézkedés népszerűségét mutatja, hogy 2022-ben közel 20 ezer hektárnyi területre jelentettek be rendkívüli öntözést, mely nettó 20 százalékkal növelte hazánk öntözött területeit.  Rendkívüli öntözési célú vízhasználatnak minősül a közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással, legfeljebb 120 mm/hektár (1200 m³/hektár) vízmennyiség 100 hektár nagyságot meg nem haladó területre öntözési célból, legfeljebb megszakítás nélkül egy hónap időtartamig történő kijuttatása. Erre megoldás lehet a traktor meghajtású mobilszivattyúk alkalmazása, a vízszállítás tekintetében a gyorskapcsolású öntöző csövekből, valamint flexibilis felcsévélhető tömlőből épített szállító szárnyvezetékek kihelyezése, továbbá a termőterületen a mobil- és a csévélődobos öntözőberendezések, öntözőkonzolok, illetve szalagos öntözőcsövek, gyorsan kiépíthető szalagcsepegtető rendszerek kihelyezése.
Vízhiányos-időszak - Agrárszektor
A rendkívüli öntözési célú vízhasználatot a területileg illetékes vízügyi hatósághoz (a megyei katasztrófavédelmi igazgatósághoz) írásban kell bejelenteni, amelyhez a vízkivétellel érintett felszíni víz kezelőjének (területileg illetékes vízügyi igazgatóság) hozzájárulását is csatolni kell. A NAK a rendkívüli célú vízhasználatról szóló útmutatót is készített. Az útmutatóról letölthetők a vízügyi igazgatósághoz, valamint vízügyi hatósághoz benyújtandó kérelemhez szükséges adatlapok is.  A vízhiány és az aszály közötti különbséget bemutató tájékoztató pedig itt érhető el – áll a közleményben.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Hogyan lehet igazolni az elővásárlási jogot a földárveréseken?

2023. június 20. 17:52
Hamarosan indul a termőföldek árverése.
 
A Nemzeti Földügyi Központ által kiírt árverésekre regisztráló gazdálkodók igazolást kérhetnek a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarától az őstermelők családi gazdaságában fennálló tagságukról, vagy arról, ha olyan gazdálkodó szervezet tagjai, amelyek családi mezőgazdasági társaság minősítéssel rendelkeznek.

Figyelem! AKG 2021 és ÖKO 2021 határidő módosítás

2023. január 13. 13:17
A döntés oka, hogy a támogatást igénylők minél megalapozottabb döntést tudjanak hozni lejáró földhasználati szerződéseik kapcsán.
 
A Vidékfejlesztési Program Irányító Hatósága által tervezett módosításnak köszönhetően a kedvezményezett gazdálkodóknak a 2022-2024 közötti időszakra szóló VP4-10.1.1-21. kódszámú „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés” (továbbiakban: AKG 2021) és a VP4-11.1.1.-11.2.1.-21 kódszámú „Ökológiai gazdálkodásra történő áttérés, ökológiai gazdálkodás fenntartása” (továbbiakban: ÖKO 2021) jogcímek esetében az idei évben 2023. március 31-ig lehetőségük lesz a lejáró földhasználati szerződéssel érintett területeik AKG 2021 és ÖKO 2021 támogatásokból történő kivonására.