Magyar gabonaexport: visszavont egy intézkedést a kormány
2023. január 19. 11:38
A kormány úgy döntött, hogy az Európában kialakult gabonapiaci helyzetre tekintettel kivezeti a gabona- és olajosnövények tekintetében tavaly márciusban bevezetett export bejelentési rendszert.
A kormány úgy döntött, hogy az Európában kialakult gabonapiaci helyzetre tekintettel kivezeti a gabona- és olajosnövények tekintetében tavaly márciusban bevezetett export bejelentési rendszert – jelentette be Nagy István agrárminiszter. Az intézkedést indokolja az is, hogy Magyarország élelmiszer-ellátása biztosított, hazánk megtermeli a szükségleteit - írja közleményében az Agrárminisztérium.

A tárcavezető arra emlékeztetett, hogy a 2022 februárjában kirobbant háború az akkori körülmények között a magyar gabona gyors ütemű, nagy volumenű kiáramlásának kockázatát rejtette magában, tekintettel az orosz és ukrán gabonaexport kritikus méretű fennakadása okozta globális ellátási félelmekre.
Volt, aki visszaélt a helyzettel
Nagy István szerint a bejelentési kötelezettség fontos funkciót töltött be, hiszen ezáltal folyamatos és naprakész információ állt rendelkezésre a Magyarországról kiszállításra szánt terményekről. Megteremtette az esetleges beavatkozás lehetőségét, ugyanakkor nem okozott fennakadást az exportban, hiszen az előzetes adatok alapján mindkét fő gabonafélénkből, kukoricából és búzából is 2-2 millió tonna körüli kivitelre kerülhetett sor 2022-ben. Az állam nem avatkozott bele a piac működésébe, ennek ellenére egyes gabonapiaci felvásárlók a bejelentési rendszerre való hivatkozással sajnálatos módon visszaéltek erőfölényükkel a gazdálkodókkal szemben – tette hozzá.
Van már bőven ukrán gabona a minisztérium szerint
A miniszter kifejtette, a piaci helyzet mára alapvetően megváltozott, hiszen a 2022 augusztusától fokozott ütemben beindult és a világpiacra azóta is dinamikusan növekvő módon kiszállításra kerülő ukrán export nyomán az elszívó hatás megszűnt, sőt jelentősen csökkent az összes kelet-európai uniós tagállam gabonája iránti a kereslet. A kivezetés így nem jelent kockázatot a hazai ellátás biztonsága tekintetében – emelte ki.
Az Agrárminisztérium folyamatosan nyomon követi a gabonapiaci helyzetet, és megteszi a szükséges lépéseket annak stabilizálása érdekében- hangsúlyozta a tárcavezető.
forrás: mfor.hu
Kapcsolódó cikkek
Mi történhetett? Átlag alatti bortermés várható az unióban
2023. november 02. 13:26
Hét év óta először Olaszország elvesztette vezető szerepét a bortermelői rangsorban
A Copa-Cogeca 2023. évi szüreti előrejelzése alapján az idén az uniós bortermés a legjelentősebb termelő országok – Spanyolország, Olaszország és Németország – esetében csökkenést mutat. Annak ellenére, hogy Franciaországban és Portugáliában növekedés tapasztalható, az EU-ban összesen 150 millió hl bor várható, ami -5,5%-kal marad el az ötéves átlagtól – írja a nak.hu
Elstartolt a 32. Farmer-Expo!
2023. augusztus 17. 15:05
Nagy István: generációváltással, a gazdaság átadásának támogatásával és a termelői együttműködésekkel lehet biztonságosan termelni és tervezni.