Magyar részvétel a párizsi nemzetközi mezőgazdasági szakvásáron

2020. február 24. 08:16
Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese február 22-én Párizsban részt vett a nemzetközi mezőgazdasági szakkiállítás (SIA) megnyitóünnepségén, majd a francia állattenyésztési ágazat kiállítási standjainak megtekintésére szervezett hivatalos vásárbejáráson. Előzőleg kétoldalú egyeztetést folytatott az állattenyésztési ágazat előtt álló kihívásokról, a mezőgazdasági generációváltás és az öntözéses gazdálkodás jelentőségéről.

Farkas Sándor kétoldalú megbeszélést folytatott Valérie Metrich-Hecquet asszonnyal, a francia Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium vállalati versenyképességéért és környezeti teljesítményéért felelős igazgatósága (DGPE) főigazgatójával.  A megbeszélés középpontjában az állattenyésztés helyzete és kihívásai, a hatékony mezőgazdasági öntözés feltételeinek megteremtése, valamint a mezőgazdasági ágazat generációváltásával kapcsolatos kérdések álltak.

A miniszterhelyettes tájékoztatást adott a magyar állattenyésztési ágazat helyzetéről, és felhívta a  francia fél figyelmét az öntözési beruházásoknak a Közös Agrárpolitika (KAP) forrásaiból történő támogatásának fontosságára. A tárgyaló felek egyetértettek abban, hogy állattenyésztési ágazat támogatása az új KAP-ban is kiemelt feladat lesz az állattartó gazdaságok stabil jövedelmi helyzetének biztosítása, valamint az állategészségügyi piaci és a klímaváltozás okozta kockázatok csökkentése érdekében. A generációváltás problémái olyan eszközökkel mérsékelhetők, mint az agrárdigitalizáció és a fiatal agrárvállalkozók könnyített feltételek melletti termőföldhöz juttatása. A tárgyaló felek megerősítették, hogy a jövőben nagy hangsúlyt kívánnak fordítani a 2020 utáni KAP költségvetéssel kapcsolatos kétoldalú egyeztetésekre.

Farkas Sándor további programja során - a pillangós szálastakarmány-termelőket és feldolgozókat integráló francia szövetkezet meghívásának eleget téve - egy tejelő tehenészeti gazdaságot és egy lucernaszárító üzemet keresett fel. Ez a látogatás megalapozhat egy GMO-mentes növényi fehérje alapú takarmányozással és a pillangós szárított takarmánynövény ágazat hazai fejlesztésével kapcsolatos tervezett kétoldalú együttműködést.

A párizsi SIA eseményén, február 23-án, a BIOEAST kezdeményezés keretében, három hazai tudományos intézményi partner, a NAIK, a SZIE és az ÖMKI írja majd alá INRA francia nemzeti agrár-élelmiszeripari és környezetvédelmi kutatóintézettel, valamint nemzetközi partnerintézményekkel együtt azt a keretmegállapodást, amely lehetővé teszi Magyarország részvételét a fenntartható, vegyszermentes mezőgazdaság megteremtésére irányuló programban. Ez az új uniós kutatási és innovációs keretprogram egyik prioritása.

(AM Sajtóiroda)

Kapcsolódó cikkek

Elismerésre méltó a tanyagazdák munkája

2018. december 11. 07:36
Elismerésre méltó a tanyagazdák munkája; az Év Tanyája díj alapítójának szándéka Magyarország legszebb tanyáinak és mintaértékű fejlesztéseinek bemutatása - mondta Nagy István agrárminiszter a díj átadásán hétfőn Budapesten.
 

Nagy István: Minden olyan feladatot sikerült elvégezni, ami nem tűrt halasztást

2020. május 22. 08:59
A nyugat-európai gazdaságok komoly károkat szenvednek, kelet-európai munkások hazamentek az idénymunkásokra pedig szintén nem számíthatnak. Gyakorlatilag a földön rohad el a termés. Magyarországon is vannak olyan területek, ahol nehezebben ment a munka, a járvány miatt. A magyar gazdák 25 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást kapnak. A részletekről Nagy István, agrárminiszter beszélt a Hír TV Magyarország élőben című műsorában.