Magyarország vár: Barlangjaink a légúti problémák gyógyítói

2023. január 09. 14:59
Ősidők óta tudjuk, hogy a barlangok bizonyos esetekben gyógyhatással bírnak. Szerencsés természeti adottságainknak köszönhetően gyógyító barlangokban sem szűkölködünk.
A középkorban számos barlang azért vált messze földön híres zarándokhellyé, mert csodás gyógyulásokat tulajdonítottak nekik. A 19. és a 20. század során sok esetben véletlenül fedezték fel a gyógyító hatásukat. Megfigyelték, hogy a barlangokban hosszabb ideig tartózkodók között nem fordul elő tüdőbeteg, az asztmában, szénanáthában, hörghurutban szenvedők állapota pedig lényegesen javul.
Magyarország vár: Barlangjaink a légúti problémák gyógyítói
Bár a tél is gyönyörű évszak, kétségtelenül a felső légúti megbetegedések szezonja is. A gyógyulás érdekében a hagyományos terápia mellett szakorvosi beutalóval barlangterápiát is igénybe vehetünk.
 
Magyarországon öt minősített gyógybarlang található. Ezek szűk bejáratú karsztbarlangok, ahol állandó, egyenletes hűvös és magas páratartalom van. A sajátos mikroklíma a légutakba jutva gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatású. Ezt fokozhatjuk légzőgyakorlatokkal, de akár énekelhetünk is, a lényeg, hogy vegyünk jó mély levegőt!
 
A jósvafői Béke-barlang hazánk első minősített gyógybarlangja. Különlegessége, hogy a levegőjében mintegy 72 fajta penészgombát találtak, amelyek némelyike igen nagy hatású antibiotikumot termel. Gyógyhatását úgy fedezték fel, hogy a barlang feltárásakor a kutatók hiába dolgoztak a mellig érő 10 °C-os vízben, soha nem betegedtek meg, sőt, ha lázasan mentek le, gyógyultan jöttek ki. Sokáig a borsodi bányászok gyógyultak itt.
 
A Szent István-barlang Lillafüreden festői környezetben, szépséges cseppkőképződményekkel és gyógyító levegővel vár minket.
 
A legenda szerint egy elkóborolt és az út melletti barlangnyílásba beesett kutyának köszönhetően fedezték fel. A gyógyítás a barlang egyik elzárt, belső részén, a Fekete-teremben zajlik.
 
Nincs még egy főváros a világon, amely olyan kiterjedt barlangrendszerre épült, mint Budapest. A Szemlő-hegyi-barlang érdekessége, hogy a párakondenzátum oldott ásványianyag-tartalma lényegében a Salvus víznek felel meg.
 
A tapolcai Kórház-barlangot (fotónkon) kimondottan fázósaknak ajánljuk, mert a meleg karsztvízforrásoknak köszönhetően hőmérséklete a hazai barlangokénál lényegesen magasabb, 17-18 °C körüli.
 
Az Abaligeti-barlang a Mecsek egyik legnépszerűbb természeti látnivalója a Denevérmúzeummal.
 
Különlegessége, hogy a barlang levegőjében feltűnően magas a kalciumtartalom és a magnéziumkoncentráció. Kis dózisban radioaktív anyagokat is tartalmaz, ami aktiválja az immunrendszert.
 
forrás : turizmus.com

Kapcsolódó cikkek

Kilencszintes kilátót adtak át a Zselic csúcsán

2023. október 30. 18:38
Új kilátót adtak át a Zselic legmagasabb pontján, a baranyai Bakóca község szomszédságában található Hollófészek (358 méter) elnevezésű magaslaton okt. 26.-án, csütörtökön,  írja az MTI.
 
A létesítmény Szatyor Győző népi iparművész koncepciótervei alapján készült hét évvel az ötlet megszületését követően.

Mit tehet egy munkaadói szervezet a fenntarthatóságért?

2023. március 02. 13:35
Közös cselekvésre kérte a résztvevőket Böröcz Lajos, a VIMOSZ főtitkára és Jandala Csilla, a szervezet vezető kutatója abban az előadásban, melyben a fenntarthatóságért tett erőfeszítéseiket és nemzetközi projektjeiket mutatták be az Utazás Kiállításon megrendezett konferencián.
Jövőbe tekintő, felelős gondolkodású szervezetként muszáj odafigyelnünk a fogyasztói igényekre, hiszen a kereslet elvárásai intenzívan hatnak az általunk támogatni kívánt vállalkozásokra – magyarázta Böröcz Lajos, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége főtitkára az előadásában, miért foglalkoznak munkaadói szervezetként a fenntarthatóság témájával.