Munkaalkalmassági vizsgálat: elég lehet-e a háziorvosi igazolás?

2022. június 13. 12:55
Helyettesítheti-e a jogosítványhoz végzett háziorvosi vizsgálatról kiállított igazolás a szükséges üzemorvosi vizsgálatot? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Munkaalkalmassági vizsgálat: elég lehet-e a háziorvosi igazolás?

Egy munkavállaló nem akar elmenni a céggel szerződésben álló üzemorvoshoz az éves kötelező munkaalkalmassági vizsgálatra. A cég biztosította minden munkavállalójának, hogy a székhelyén az üzemorvosi vizsgálatot elvégezzék. Azon munkavállalók, akiknek az adott időpont nem felelt meg, egyénileg, az üzemorvossal egyeztetett időpontban mentek el a vizsgálatra. Az egyik munkavállaló jelezte, hogy ő az üzemorvossal egyeztetett időpontban megy el a vizsgálatra, azonban nem ment el. Helyette a lejárt jogosítványához szükséges orvosi vizsgálatról kiadott igazolást küldte meg. Elfogadható-e ez az igazolás vagy sem? Megbüntethetik-e a céget az elmaradt vizsgálat miatt? Jegyzőkönyvbe foglalva az ügyet megvédheti-e magát egy esetleges munkaügyi ellenőrzés során? – kérdezte olvasónk.

Az említett igazolás nem fogadható el, és a felelősség alól egy jegyzőkönyv sem mentesíti a munkáltatót. Az Mt. 51. § (4) bekezdése értelmében a munkáltató biztosítja az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit. A munkába lépést megelőzően és a munkaviszony fennállása alatt rendszeres időközönként köteles ingyenesen biztosítani a munkavállaló munkaköri alkalmassági vizsgálatát.

A munkavédelmi törvény 49. § (1) bekezdése szerint a munkavállaló csak olyan munkára és akkor alkalmazható, ha

a) annak ellátásához megfelelő élettani adottságokkal rendelkezik,

b) foglalkoztatása az egészségét, testi épségét, illetve a fiatalkorú egészséges fejlődését károsan nem befolyásolja,

c) foglalkoztatása nem jelent veszélyt a munkavállaló reprodukciós képességére, magzatára,

d) mások egészségét, testi épségét nem veszélyezteti és a munkára - külön jogszabályokban meghatározottak szerint - alkalmasnak bizonyult. A munkára való alkalmasságról külön jogszabályban meghatározott orvosi vizsgálat alapján kell dönteni. A 60. § (1) bekezdés alapján a munkavállaló csak a biztonságos munkavégzésre alkalmas állapotban, a munkavédelemre vonatkozó szabályok, utasítások megtartásával, a munkavédelmi oktatásnak megfelelően végezhet munkát. A munkavállaló köteles munkatársaival együttműködni, és munkáját úgy végezni, hogy ez saját vagy más egészségét és testi épségét ne veszélyeztesse. Így különösen köteles az f) pont szerint a részére előírt orvosi – meghatározott körben pályaalkalmassági – vizsgálaton részt venni.

A 33/1998. NM-rendelet 6. § (1) bekezdése szerint a szervezett munkavégzés keretében foglalkoztatottak időszakos alkalmassági vizsgálaton vesznek részt, a munkaköri alkalmasság újbóli véleményezése céljából. Az időszakos vizsgálatokat az a) pont alapján a 18. életévét be nem töltött munkavállalónál évente kell elvégezni.

A fentiek alapján látható, hogy a munkáltató felelőssége szigorú, mulasztását a munkavédelmi hatóság bírsággal is szankcionálhatja.

Ha a munkavállaló – kötelezettsége ellenére – nem hajlandó elmenni a foglalkozás-egészségügyi vizsgálatra, abban az esetben az megalapozhatja a munkaviszonya felmondással, sőt, az eset függvényében azonnali hatályú felmondással történő megszüntetését. Ha lejárt a munkaköri alkalmassági vizsgálat hatálya, abban az esetben nem is állítható munkába (a lejárat napja tekintetében érdemes figyelni a mindenkori veszélyhelyzeti szabályozást is).

 

www.adozona.hu

Kapcsolódó cikkek

Új növény hódíthat a magyar földeken: a földimogyoró

2017. január 16. 07:36
A földimogyoró Magyarországon is termeszthető gazdaságosan. A Debreceni Egyetem agrárkarán végzett kísérletek és elemzések szerint pedig nemcsak termeszteni, hanem feldolgozni is megéri, mivel a belőle készített olaj világpiaci ára folyamatosan emelkedik.

Ha a munkaidőm 8 óra 20 perc, akkor 20 percre jár a műszakpótlék?

2017. március 29. 08:05
Arra lennék kíváncsi, hogy ha egyébként "teljesítem" a műszakpótlékra való jogosultság minden más Jár"feltételét", és a munkaidőm mondjuk 5.40-kor kezdődik és 14.00-ig tart, akkor jár-e műszakpótlék a 6.00 óra előtti 20 percre (vagy ugyanígy kérdezhetném azt is, ha mondjuk 14.00-tól dolgozom 22.20-ig, akkor a 22.00 óra utáni 20 percre is)?