Raktárakban áll a gabona

2023. október 16. 15:20
A raktárakban álló gabona legalább termelői áron történő felvásárlását sürgette a kormánynál az ellenzéki politikus.
 
Harangozó Gábor az MSZP Facebook-oldalán közvetített online sajtótájékoztatón azt mondta, pártja országgyűlési határozatban kezdeményezi a magyar gazdálkodók megsegítését, mivel óriási válság alakult ki elsősorban a gabonatermesztők között.
Raktárakban áll a gabona
Alacsonyak az árak, messze az önköltség alatt vannak, így a gazdák hektáronként 100 ezer forintos veszteséget kell, hogy elkönyveljenek – részletezte.
 
Szerinte egyre több gazdálkodó, főleg a kisebbek adják fel a termesztést és a földbérleteiket, és a nagyobb gazdálkodók is súlyos likviditási gondokkal küzdenek.
 
Elmondta, a kormány nagyjából egy évvel ezelőtti importtilalma oda vezetett, hogy a gazdálkodók hagyományos, elsősorban olasz és balkáni piacaik felmondták, vagy nem kötötték meg a magyar termelőkkel a szerződéseket, ezért „hegyekben áll a gabona a magyar raktárakban”.
 
Az ellenzéki politikus közölte, miközben az EU-ban Magyarországon volt a legnagyobb az infláció, a termelői input árak itt növekedtek a legjobban, az értékesítési árak megfeleződtek.
 
Hozzátette: a gabonafelvásárlásra azért lenne szükség, hogy a gazdák ne menjenek tönkre, tudjanak jövőre termelni.
 
Harangozó Gábor azt is kezdeményezte, hogy amíg a válsághelyzet tart, idén és jövőre, az állam vállalja át a kamarai tagdíjakat, az ideieket pedig fizesse vissza.
 
forrás: agrotrend.hu / MTI

Kapcsolódó cikkek

Présbe kerültek a borászatok – árcsökkentésre próbálják rávenni őket a kiskereskedelmi láncok

2023. június 05. 13:02
Pedig az áremelésnek lenne itt az ideje.
 
Nagy a nyomás a kiskereskedelmi láncok részéről a borpiacon. A bor- és szőlőtermelők számára most nemhogy az ármérséklés, de az áremelés elmaradása is végzetes lehet. 
 
A borászok eleve nem emeltek olyan mértékben átadási árat, mint a tejfeldolgozók

Itt az ideje gatyába rázni az élelmiszeripart Magyarországon!

2023. április 06. 12:38
A magyar élelmiszeriparral kapcsolatban kettős érzelmeink lehetnek, hiszen mondhatni, hogy egy stabil, válságálló és valóban stratégiai ágazatról van szó, ugyanakkor versenyképesség és jövedelemtermelő képesség terén komoly lemaradásban van az európai versenytársakhoz képest. Giczi Gergely, az Agrármarketing Centrum ügyvezető helyettese az Agrárszektornak elmondta, hogy előre kellene lépnünk abban, hogy minél több olyan tőkeerős és exportképes magyar nagy cégünk legyen, akiknél az exporthoz szükséges kompetenciák erősek, és az exportpiacokon is értelmezhető volumenben képesek termelni. Kiemelte, hogy a Vidékfejlesztési Program keretein belül az élelmiszeripar fejlesztésére nagyságrendileg 800 milliárd forint lesz elérhető a ciklusban, amit, ha jól használnak fel, akkor végre végbe mehet az a modernizáció, ami 30 éve várat magára.