A magyar mezőgazdaság kibocsátása 55 százalékkal bővült 2010 és 2016 között

2017. január 27. 08:07
A magyar mezőgazdaság kibocsátása 55 százalékkal bővült 2010 és 2016 között – mondta az agrárgazdaságért felelős államtitkár a Békés és Somogy megyei agrárvezetőknek tartott szakmai továbbképzésen, Harkányban.

Czerván György előadásában kiemelte: az agrártámogatásoknak köszönhetően a magyar mezőgazdaság jövedelmezősége az elmúlt években érdemben javult, a forrásokkal stabilabbá vált a gazdák helyzete.

2014-2020 között a Magyarországnak jutó összes uniós forráson belül a Közös Agrárpolitika (KAP) támogatásainak részaránya 36,1 százalék. Ezen időszak alatt a közvetlen agrártámogatások és a vidékfejlesztési támogatások keretében összesen mintegy 12,4 milliárd euró forrás áll rendelkezésre. Hazánk részaránya a teljes KAP költségvetésében 3,19 százalék.

Czerván György megjegyezte: Magyarország pozíciója az uniós támogatások tekintetében, fajlagosan az egyik legjobb az Európai Unió országait tekintve, fontos célkitűzésünk, hogy ez az arány ne romoljon. 

Ugyanakkor arra is fel kell készülni, hogy a 2020 utáni KAP felépítését már egyéb, korábban még nem aktuális tényezők is befolyásolhatják, mint a BREXIT, vagy az új kihívások okozta nyomás, például a migrációs válság, továbbá a társadalom irányából érkező folyamatos elvárás a KAP gazdasági, környezeti és éghajlati értelemben vett fenntarthatósága erősítésének igényével – fogalmazott az államtitkár. 

A környezeti és éghajlati kihívásokra már a jelenlegi KAP-on belül is nagy hangsúlyt fektet Brüsszel, ennek megfelelően a gazdák az alaptámogatás egy hektárra viszonyított összegén - mintegy 45 ezer forinton - felül pluszforráshoz juthatnak, amennyiben betartják a zöldítés feltételit. Így összesen több mint 70 ezer forintos támogatást érhetnek el a termelők hektáronként.

Czerván György felhívta a figyelmet arra, hogy a gazdák életének megkönnyítése érdekében, a korábbi tapasztalatokat felhasználva, több ponton is módosította a Földművelésügyi Minisztérium (FM) a zöldítés előírásait, amelyekre a 2017. évi egységes kérelemben már ügyelniük kell a termelőknek. 

Az államtitkár kitért arra is, hogy a KAP keretén belül működő termeléshez kötött támogatások 2015 és 2020 közötti szakaszát az FM felülvizsgálta. Ennek eredményeképpen a tárca - a szakmai szervezetekkel összhangban - főleg technikai korrekciókat hajtott végre, melyek közül a legfontosabbak: 

A 2017. évi egységes kérelemben a tejhasznú tehenek esetében csak a március 31-én már leellett, legalább 23 hónapos egyed lesz jogosult, amely március 31-én a kérelmező tenyészetében van. 

A rizstermelőknek legalább 2,5 tonna hektáronkénti hozamot kell igazolniuk. További előírások változnak a zöldségnek minősülő fűszernövények esetében: támogatható válik például a menta, a bazsalikom, a tárkony, a rozmaring, ugyanakkor kizárásra kerül az olajretek. Az ipari zöldségeknél az étkezési burgonya válik támogathatóvá. Módosul a spenót és a borsó, illetve a szemes és szálas fehérjenövények vetőmagnormája. Gyümölcsök esetében is módosulnak egyes előírások, ezek értelmében új kultúrák válnak támogathatóvá, mint például az áfonya, a berkenye és a csipkebogyó. A gyümölcsösöknél újabb változás, hogy intenzív és extenzív/tradicionális gyümölcsösöket is megkülönböztetünk.

kormany.hu

Kapcsolódó cikkek

Órabéres dolgozó végkielégítésének meghatározása

2017. május 08. 08:23
Órabéres dolgozó esetében hogyan kell meghatározni a végkielégítés havi távolléti díját? Átlagos havi 20 napi távolléti díj jár ilyen esetben? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Évekre lenyelhetik a cégek a túlórapénzt. De valós a veszély?

2017. április 24. 07:45
Újabb szintet lépne a hazai „rabszolgatartás”, de úgy tűnik, hogy a gyakorlatban mégsem lesz könnyű keresztülvinni. A kormány máris lépett egyet hátra.