A szomszédban is érkezik a minimálbér-emelés

2021. október 05. 07:51
A román kormány hétfői ülésén elfogadta azt a kormányhatározatot, amely január 1-től nettó 10 százalékos minimálbéremelést irányoz elő.v
A szomszédban is érkezik a minimálbér-emelés

Magyarországhoz hasonlóan jövő évtől Romániában is emelkedni fog a legkevesebbet keresők bére. A bukaresti kabinet közleménye szerint 2022. január 1-től a bruttó minimálbér értéke 10,9 százalékkal, 2300 lejről (167 000 forint) 2550 lejre (185 155 forint) emelkedik.

A nettó minimálbér így 10 százalékkal, 138 lejjel (10 020 forint), 1524 lejre (110 657 forint) nő.

Fotó: Shutterstock

Eddig a mintegy 5,6 millió munkaszerződéssel rendelkező romániai dolgozó közül körülbelül 1,5 millió keresett hivatalosan a minimálbérnél kisebb vagy azzal megegyező összeget, ami a dolgozók mintegy egynegyedét jelenti.

Az új minimálbér értéke szerint ez az intézkedés 1,970 millió személyt fog érinteni, ugyanis jelenleg hivatalosan ennyien keresnek a januártól megemelendő minimálbér értékénél kisebb összeget.

A munkáltatók sokallták a növelést, ők bruttó 8 százalékos emelést tartottak volna elfogadhatónak a kormány által javasolt 11 százalék helyett.

www.vg.hu

Kapcsolódó cikkek

A munkáltatók szerint is elkerülhetetlen a fizetésemelés

2022. június 07. 09:23
Szinte minden munkaadó – a válaszadók 94  százaléka – tisztában van az infláció jelentette kihívással, vagyis azzal, hogy a munkavállalók a bőrükön érzik az árak emelkedését. A dolgozók reáljövedelme jelentősen csökken a válaszadók 71 százaléka szerint, és közel ugyanennyien vélik úgy, hogy az alacsonyabb jövedelműeket jobban sújtja az infláció – összegezte saját kutatásának eredményeit az Edenred Magyarország Kft.

Paktumot kötöttek: ezt tervezi az unió a magyar vidék településeivel

2021. július 12. 08:58
Hogyan állhatnak ellen a válságoknak és virágozhatnak az uniós vidéki térségek? Ezt a kérdést boncolgatta legutóbbi ülésén az Európai Bizottság, amely az uniós vidéki térségekre vonatkozó, hosszú távú jövőképét terjesztette elő. A HelloVidék tulajdonába került dokumentum többek között meghatározza, hogy milyen kihívásokkal szembesülnek ezek a területek, miközben több olyan lehetőségre is felhívja a figyelmet, amely kimondottan ígéretes lehet a vidéki térségek fejlődése szempontjából. A szakemberek szerint a jövőkép előterjesztése az első lépést jelenti abban a folyamatban, amelynek az a célja, hogy az uniós vidéki térségek 2040-re erősebb, összekapcsolt, válságálló és virágzó területekké váljanak. Ebben kulcsszerep hárul majd az úgynevezett vidékfejlesztési paktumra és az uniós vidékfejlesztési cselekvési tervre.