Fitobányákban látják a jövő nagy lehetőségét a kutatók

2024. április 22. 15:42
A cél az, hogy a növények gyökerével nikkelt nyerjenek ki a talajból.
 
Amerikai kutatók azzal kísérleteznek, hogy olyan növényeket fejlesszenek ki, amelyek képesek nagy koncentrátumban megkötni a talajban lévő fémeket és egyéb ásványi anyagokat – írja a greenfo.hu.
Fitobányákban látják a jövő nagy lehetőségét a kutatók
Az amerikai állami kutatóintézet, az ARPA-E újabb tízmillió dollárt kapott arra, hogy „fitobányák", azaz növényi lelőhelyek után kutasson; a cél az, hogy a növények gyökerével nikkelt nyerjenek ki a talajból. Ha sikeres a projekt, akkor más ásványok is sorra kerülhetnek. A kutatók olyan növényekkel kísérleteznek, amelyek ismertek arról, hogy képesek a talajban lévő ásványi anyagok megkötésére, ezeket keresztezik egymással, és génmódosítással is javítják képességeiket.
 
5 százalékos fémtartalmú földminta esetében a tesztelt növények gyökeréből a begyűjtés és a növény elégetése után olyan hamu keletkezik, melynek nikkeltartama 25-50 százalék körül van. (A bányákból kitermelt kőzetekben átlagosan 0,2 százalékos a nikkeltartalom.) Fontos, hogy a növényi bányák gazdaságosak legyenek, és a termesztést s az égetést ipari méretekben is hatékonyan lehessen elvégezni.
 
Kb. 700 növényfaj lehet alkalmas a fémek és ásványok „begyűjtésére".
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Gazdálkodási napló: fontos információk a könnyítésekről

2024. február 09. 16:09
 könnyítések ellenére mindenki próbálja meg a teljeskörűen rögzíteni a naplót – tanácsolja a NAK.
 
A 2024. február 1-jén megjelent „Könnyítések a Gazdálkodási Napló benyújtási folyamatában” AM közlemény kapcsán több kérdés is felmerült, ezekre válaszolt a nak.hu a tájékoztatójában.

A víz kincs a lábunk alatt. De mindig elég jut majd belőle?

2023. március 22. 12:02
A víz fontosságára nem csak a világnapján kellene odafigyelni.
 
A víz világnapja minden évben március 22-ére esik. A világnap célja, hogy tisztában legyünk a víz fontosságával és hogy milyen nagy veszélyben vannak a vízkészleteink. A világnapot 1992-ben, a Rio de Janeiróban tartott nemzetközi Környezet és Fejlődés konferenciát követően kezdeményezte az ENSZ közgyűlése, és egy év múlva nyilvánították hivatalos világnappá.