Inkább éhen halnak, mint hogy csomagoló üzemben dolgozzanak

2018. május 14. 09:09
A munkaerőhiány miatt az új-zélandi kormány kénytelen módosítani törvényeit, hogy a nyaralni érkezők is dolgozhassanak, elkerülvén, hogy a fán rohadjanak a gyümölcsök.

Külföldi munkásokat hívnak, hogy leszedjék és becsomagolják Új-Zéland nemzeti gyümölcsét. Az akuttá váló munkaerőhiány miatt a kormány kénytelen enyhíteni a turista vízumok feltételein, végső lehetőséget remélve arra, hogy le tudják szüretelni a kivi gyümölcsök millióit – írja a The Guardian

A Plenty-öböl kivitermesztői már készülnek a szüretelési időszakra, miközben képtelenek betölteni a megüresedett állások százait. A kormány így hivatalosan is szezonális munkaerőhiányt hirdetett a régióban, az évtizedben először.

Az előrejelzések szerint a kivigyümölcsipar 2030-ra a GDP 135%-os növekedését segítheti elő 2,04 milliárd $ összegben, és 14 329 fővel fog növekedni a munkaerőigénye - fotó: pravisavjeti.info

Ezzel a tengerentúli látogatók előtt is megnyílik a lehetőség, hogy megváltoztassák a vízumfeltételeiket, hogy gyümölcsösökben és csomagoló üzemekben vállalhassanak munkát.

- Az utolsó, amit akarunk az, hogy a fákon vagy a talajra hullva rohadjanak el a gyümölcsök – jelentette ki a miniszterelnök, Jacinda Ardern.

A kiviszedés nagy fizikai igénybevételt jelent, ami miatt a munkáért fizetendő minimálbér 16,5 új-zélandi dollár és a munkásoknak ideiglenesen meg kell változtatni tartózkodási helyüket, ezért sok új-zélandi számára nem vonzó ez a lehetőség. Még azoknak sem, akik egyébként szociális juttatásokból élnek.

- Folyamatosan egyeztetünk a szektor vezetőivel arról, hogyan lehetne vonzóbbá tenni az iparágat a munkások számára, a munkavállalási gyakorlatok fejlesztésével – mondta a régiós megbízott, Mike Bryant.

A Kiwifruit Growers Incorporated ügyvezetője, Nikki Johnson úgy nyilatkozott, hogy a szezonális megüresedések betöltésének kihívása késztette a termelőket arra, hogy kormányzati segítségért folyamodjanak.

A kivi gyümölcsök iránti kereslek világszerte rohamosan nő – különösen Kínában – úgy, hogy az idei termés 19%-kal meghaladja a tavalyit és a gyümölcsök fele még mindig leszedésre vár.

6 ezer munkanélküli van a Plenty-öböl területén és 1200 főre van szükség haladéktalanul a kiviültetvényeken.

Az Apata ügyvezetője, Stuart Weston úgy nyilatkozott az Új Zéland Rádiónak, hogy a bérek emelése nem változtatna a helyzeten és, hogy a helyzet „szörnyű”.

- Érthetetlen, hogy az emberek inkább éhen halnak, mint hogy egy csomagoló üzemben dolgozzanak. Furgonokat küldtünk Murupara-ba, Tokaroa-ba, Whakatāne –ba és Rotorua-ba – hogy minél több embert érhessünk el, aki dolgozni szeretne – mondta.

agrotrend.hu

Kapcsolódó cikkek

A LIGA Szakszervezetek közleménye

2018. június 25. 08:20
A LIGA Szakszervezetek tiltakozik a kormány az adótörvények módosításáról szóló javaslatában megfogalmazott, a kedvezményes munkavállalói juttatások (cafeteria elemek) gyökeres átalakítása ellen.
 
A LIGA Szakszervezetek felhívja a figyelmet arra, hogy például a lakáscélú munkáltatói támogatás, a mobilitási célú lakhatási támogatás, vagy a diákhitel visszafizetését támogató béren kívüli juttatás megszüntetése lehetetlen helyzetbe hozhatja az ezt korábban igénybe vevő munkavállalókat.
A LIGA Szakszervezetek – a támogatási rendszer tapasztalatait figyelembe véve – nem ellenzi a támogatási rendszer átgondolását, egyszerűsítését, módosítását, ám meggyőződése, hogy ezt csak a szociális partnerekkel való konzultációkat követően lehetne megtenni.
A LIGA Szakszervezetek meggyőződése, hogy a rendszer gyökeres és előkészítés nélküli változtatása a munkáltatók számára nem teszi lehetővé a dolgozók juttatásainak költségkímélő emelését. Továbbá, mivel a munkáltatók számára megváltozott rendszer többlet-költséget jelent, ezért a munkavállalók számára a tervezett változások jövedelemcsökkentést eredményeznek.
A LIGA Szakszervezetek kéri, hogy a kormány az országos érdekegyezetés fórumain tárgyalja meg a cafeteria elemeket módosító javaslatát, és legyen nyitott a szociális partnerek módosításainak figyelembe vételére.

Agrárpolitikai megállapodás Horvátország és a V4-ek között

2018. január 26. 08:10
Közös nyilatkozatot fogadott el a visegrádi országok (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia), valamint Horvátország agrárminisztere a Közös Agárpolitikáról (KAP) csütörtökön Budapesten, a magyar V4 elnökség szervezésében.