ITM: a digitális gazdaságnak digitálisan felkészült munkavállalókra van szüksége

2019. június 19. 08:25
Magyarországon is kialakul az a digitális kompetencia keretrendszer (DigKomp), amely átláthatóvá, követhetővé, mérhetővé teszi a digitális kompetencia szintjeit.

A digitális gazdaságnak digitálisan felkészült munkavállalókra van szüksége, ennek segítésére a kormány elfogadta a digitális kompetencia keretrendszer fejlesztéséről és bevezetéséről szóló minisztériumi előterjesztést

- mondta Pölöskei Gáborné, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára hétfőn sajtótájékoztatón Budapesten. 

Kiemelte, az európai uniós előírásokat követve ezzel Magyarországon is kialakul az a digitális kompetencia keretrendszer (DigKomp), amely átláthatóvá, követhetővé, mérhetővé teszi a digitális kompetencia szintjeit. 

Hozzátette: a megfelelő szintű digitális jártasság az élet minden területét érinti, szükséges egyebek mellett a munkakereséshez, a munkavégzéshez, a tanuláshoz, az online vásárláshoz, egészségügyi adatok kezeléséhez, elektronikus ügyintézéshez, a közösségi társadalmi tevékenységekhez. 

A keretrendszerre építve meghatározzák majd a különböző szakmákhoz, munkakörökhöz szükséges digitális kompetenciákat, így a munkavállaló láthatja, hogy milyen képzés szükséges számára a munkakör betöltéséhez. A digitalizáció elterjedése nem szorítja ki az emberi munkaerőt, ugyanakkor tudomásul kell venni, hogy a munka elvégzéséhez más típusú tudásra lesz szükség

- hangsúlyozta Pölöskei Gáborné. 

A helyettes államtitkár elmondta, a kormány több programmal is támogatta a digitális ismeretek terjedését Magyarországon, például a digitális élményközpontok létrehozásával, a szakképzésben a digitális alkotó műhelyek indításával, digitális jóléti pontok működtetésével országszerte, és minden ágazat készít digitális stratégiát. 

digKomp,

A hazai digitális kompetencia keretrendszer kialakításában a gazdaság szereplői is segítenek, a tavaly létrehozott ágazati készségtanácsokban a gazdaság szereplői beazonosítják a szakmához szükséges digitális kompetenciát a nyár végéig - mondta az ITM helyettes államtitkára. 

Horváth Ádám, a Digitális Pedagógiai Módszertani Központ vezetője a sajtótájékoztatón ismertette, hogy

a digitális kompetencia keretrendszer több fő terület is lefed, így az információs adatmenedzsmentet, a kommunikációt és együttműködést, a digitális tartalmak létrehozását, a biztonságot, a problémamegoldást. 

A digitális kompetencia keretrendszer kialakításával elindított folyamat nagy mértékben hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország elérje a kormányzati célkitűzést, és 2030-ra a digitálisan a legfeljebb államok közé tartozzon az Európai Unióban - mondta Horváth Ádám.

Forrás: ma.hu / szakszervezetek.hu

Kapcsolódó cikkek

Tavasztól őszig a mezőgazdaságban

2016. május 20. 08:24
A 120. évfordulóját ünneplő hódmezővásárhelyi agrárképzés apropójából Tavasztól őszig a mezőgazdaságban címmel kiállítás nyílt a Takács Ferenc Képző Központban.

Érdekegyeztetést minél előbb!

2021. március 02. 09:31
Az IndustriALL Europe, a legnagyobb Európai Ipari Szakszervezeti Szövetség magyarországi tagszervezetei, a Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezete, az Egyesült Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezete, a MOL Bányász Szakszervezet, a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége és a Vasas Szakszervezeti Szövetség amelyek az iparban dolgozók képviseletét látják el az alábbi álláspontot alakították ki az Európai Unió minden eddiginél több, 672,5 milliárd EUR összegű, úgynevezett Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközből történő magyarországi részesüléshez.