Költséges lesz a Tisza vizével öntözni

2023. április 12. 10:01
Egyes területeken a négyszeresére emelkedett a vízdíj.
 
Sokan szeretnének a Tisza vizével öntözni – írja a novenyvedoszer.hu. Az utóbbi szélsőséges időszakban vált mindez fontossá, de nem feltétlenül csak az aszály tette indokolttá. Szerepet játszott az öntözési igények megnövekedésében az is, hogy a korlátlanul beáramló ukrán gabona miatt itthon eladhatatlanná vált a termés, így sokan váltottak borsó, bab és csemegekukorica termesztésére.
Költséges lesz a Tisza vizével öntözni
Emelkedett a vízdíj
A csongrádi-mindszenti térségben jelentősen megnőtt a Tisza vizével öntöző gazdálkodók vízdíja: egyes területeken a tavalyi négyszeresét fogják majd fizetni. A mezőgazdaságból élők joggal érzik úgy, hogy teljesen ellehetetlenülnek, mert ez tovább drágítja majd a termékeiket is. Ráadásul arra sincs lehetőségük, hogy befejezzék a mezőgazdasági tevékenységet, mert vagy terményre szerződtek, vagy a korábbi pályázatok miatt üzemeltetési kötelezettségeik vannak.
 
Az eddigi köbméterenkénti 64 forintos vízdíj 250 forintra emelkedett. A Belügyminisztérium indoklása egyértelmű: az Unió 2013-as döntése szerint a tagállamokban fizetni kell a mezőgazdasági vízhasználatért. Az állami támogatás mértékét hazánkban 2017 óta fokozatosan csökkentik.
 
A szolgáltatási díj az alap és a változó díjból tevődik össze. Két éve a vízhasználók az alapdíj ötven százalékát fizetik, a másik ötven százalékot az állam állja. Az alapdíj ötven százalékát az állam idén is biztosítja, a változó díjat viszont a vízhasználónak kell megfizetni– írta a minisztérium.
Tisza
 
A megnövekedett költségek és az infláció is drágítja a vízszolgáltatás díját
Az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság területén például tovább növeli a költségeket az, hogy a mezőgazdasági vízellátás gravitációsan nem megoldható, így az igényelt vízmennyiséget két, három, de van, ahol csak nyolc szivattyúval lehet megoldani.
 
A Dél-alföldi gazdák szerint a terheiket az is növeli, hogy a vízügy a vizet kiemeli a Tiszából, majd beemeli a mártélyi holtágba, ahonnan az a víztározóba kerül, s egy következő víztársulat juttatja azt egy másik csatornaszakaszba, emiatt a mártélyi holtágba beemelt vizet – vízveszteségre hivatkozva – a gazdákra terhelik.
 
A legnagyobb problémát az jelenti, hogy a dráguló vizet még csak mellőzni sem tudják. Az egyik öntözési közösség pályázati forrásból ugyanis egymilliárdos beruházást hajtottak végre, amelynek részeként fenntartási kötelezettségük van, vagyis öntözniük kell. A gazdálkodást sem hagyhatják abba, mert köti őket a beszállítási kötelezettség, azaz mindenképpen terményt kell előállítaniuk.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Ítéletidő sújtja a perui banánültetvényeket

2023. április 14. 12:05
Eddig több mint 40 ezer hektár banánültetvény szenvedett valamilyen szintű kárt, és közel 40 ezer hektárnyi semmisült meg totálisan az utóbbi időszak esőzéseiben és áradásaiban. A lakosságot is nagyon súlyosan érinti a helyzet.

Növényvédelmi drónpilóta workshop

2023. október 11. 17:07
Érdekel a drónos növényvédelem? Tudj meg róla többet október 18-án!
 
2023. október 18-án kerül sor a növényvédelmi drónpilóta workshopra a Légtér.hu szervezésében, ahol megismerheted a részleteket. A drónos gazdálkodás szakértőitől tudhatod meg többek között, hogy milyen jövő vár a precíziós gazdálkodásra, milyen szerepet fognak betölteni a drónok a mezőgazdaságban.