Megdőlt az idei nyári áramfogyasztási rekord
2023. augusztus 25. 15:35
Az idei nyáron eddig augusztus 21-én, hétfőn este fél 9-kor volt a legmagasabb a magyar villamosenergia-rendszer terhelése a Mavir adatai szerint. Előtte júliusban már volt egy, a mostanihoz közelítő csúcs egy hasonló kánikulai napon a klímaberendezések használata miatt – mondta az InfoRádiónak a Portfolio elemzője.
Hétfőn 6264 megawattos villamosenergia-rendszer terhelést mértek a Mavir munkatársai. A korábbi idei nyári csúcsot július 17-én 18:45 óra környékén regisztrálták, amikor 6154 megawatt volt a pontos érték. Major András emlékeztetett, hogy akkor is nagy meleg tombolt.

Az elemző azt mondta az InfoRádióban, hogy érdemes megkülönböztetni a téli és nyári bruttó rendszerterhelési csúcsokat, mert hagyományosan a téli hónapokban születnek nagy értékek és inkább akkor mérnek új csúcsokat. Ehhez hozzá kell tenni, hogy télen a fűtés nagyobbrészt nem volt mindig villamosenergia alapú.
A historikus csúcs egy téli időszakhoz kapcsolódik. Nem is volt olyan régen, 2022 januárjában 7396 megawattot mértek.
Ez tehát az eddigi abszolút rekord. Ehhez a mért adathoz hozzájárult, hogy megugrottak a fűtési igények, továbbá a gazdasági aktivitás mellett az időjárási viszonyok is mindig befolyásolják a fogyasztást.
A hazai nyári csúcsokat vizsgálva minden idők legmagasabb értékét 2021. június 23-án mérték, 6940 megawattot. Ez jóval nagyobb a mostani nyári rekordnál, ami szintén gazdasági aktivitási okokra vezethető vissza, hiszen az energiaválságnak komoly fogyasztáscsökkentő hatása van. „A nyári csúcsoknál nyilván elsősorban a légkondicionálók és a klímaberendezések használata az, ami jelentősen megdobja a rendszerterhelést” – mondta az InfoRádióban Major András.
forrás: agrotrend.hu
Kapcsolódó cikkek
A kkv-k digitális átállásának támogatására elindult a DigitalTech EDIH
2023. június 29. 13:39
Magyarországon a most induló DigitalTech EDIH a kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) százainak nyújt térítésmentes támogatást kiberbiztonsági, blockchain technológiával, fintech megoldásokkal, valamint üzletfejlesztéssel összefüggő kihívásaik megoldásában - közölte a DigitalTech EDIH-et működtető konzorcium szerdán az MTI-vel.
Az Európai Bizottság által létrehozott Európai Digitális Innovációs Központok (EDIH-ek), amelyekből Európa szerte már több mint 150 található, a kkv-k és a közszféra szervezeteinek digitális felzárkóztatását segítik elő.
Hét százalékkal csökkent a hazai üvegházhatásúgáz-kibocsátás
2023. augusztus 18. 15:05
Uniós előírás alapján a tagállamok minden évben július végéig küldenek megközelítő adatokat az üvegházhatású gázok előző évi kibocsátásáról az Európai Bizottságnak. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) összesítése szerint Magyarország kibocsátása 2021-hez viszonyítva 7 százalékkal mérséklődött 2022-ben - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) kedden az MTI-vel.
A tárca közleménye szerint az előzetes adatok alapján az 1990-es bázisévhez képest ez már 37 százalékos csökkenést jelent.