Merész lépés a tejválság kellős közepén

2016. június 15. 09:40
A lengyel Polmlek cég egy új savóporító üzemet épített.

A Polmlek lengyel tejipari csoport ebben az évben egy új savóporító üzemet épített a Mazuri-tavak térségében található Lidzbark Warminskiben – olvashatjuk a Portal Spotywczy lengyel hírportálon.

 

 
 
 

 

A 250 millió zloty (cca 17,8 millárd forint) értékű beruházással – a tejválság közepette – felépült új létesítmény nagyon is merész vállalkozásnak tűnik, de aki mer, az könnyen nyerő is lehet, mert az előállítandó savófehérje-koncentrátum, mint a gyermektápszerek és a dietetikus tejtermékek fontos alapanyaga, világszerte keresett termék.

Az új üzem napi 6 millió liter savót képes feldolgozni. Emellett az Európában egyedül itt alkalmazott korszerű technológia alacsony ráfordítással teszi lehetővé a savóból a tejfehérje-koncentrátumok kinyerését. Az üzem a savópor mellett tejpor és szárított laktóz előállítására is alkalmas.

tejpor

Tejport, savóport és szárított laktózt is előállít az üzem – fotó: Shutterstock

Magyarországon többszöri próbálkozás után sem sikerült nagyobb volumenben porított tejtermékek gyártására berendezkedni. Ennek oka, hogy a porítás rendkívül energiaigényes művelet, így csak korszerű technológia alkalmazásával és nagy volumenű gyártás mellett lehet jövedelmező. Nálunk nagyon nehéz lenne napi 6 millió liternyi savót alapanyagul előteremteni (Lengyelország éves tejkibocsátása több mint hatszorosa a magyarországinak).

Emellett a magyar tejfeldolgozó vállalatok jelenleg nemigen tudnák a beruházáshoz szükséges tőkét előteremteni. Annyi azonban biztos, hogy Új-Zéland évente mintegy 4 milliárd dollár exportbevételre tesz szert a porított termékekből.

Forrás: agroinform.com

Kapcsolódó cikkek

Rákaptak a díjtámogatott agrárbiztosításokra

2018. május 14. 09:01
Magyarországon a gazdálkodók 13,3 milliárd forint növénybiztosítási díjat fizettek be a biztosítók és biztosító egyesületek részére 2017-ben, amiből 10,02 milliárd forint után kívánták a termelők igénybe venni az utólagos állami díjtámogatást. A díjtámogatott agrárbiztosítások rendszerében a gazdálkodók a támogatott körbe tartozó biztosítások díjának legfeljebb 65 százalékát utólagos támogatásként visszakaphatják. A túligénylés esetén visszaosztásra kerül sor.

Tíz százalék fölött nőttek a keresetek

2018. június 22. 08:22
2018. áprilisban a bruttó átlagkereset 340 600 forint volt, 12,6 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. 2018. január–áprilisban a bruttó átlagkereset 322 400 forint, a nettó átlagkereset 214 400 forint volt, mindkettő egyaránt 12,4 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A növekedésre a minimálbér és a garantált bérminimum 8,2, illetve 12 százalékos emelése, a költségvetési szféra egyes területeit, továbbá bizonyos állami közszolgáltató cégek dolgozóit érintő keresetrendezések voltak hatással, közölte a KSH.