Mézzel bizonyítottan gyorsabban gyógyulnak a sebek és az égési sérülések!

2020. január 22. 09:29
Számos kutatás bizonyítja, hogy a méz segíti a közepesen súlyos sebek és égési sérülések gyógyulását. Égések esetén akár 4-5 nappal gyorsabban hozhat gyógyulást a méz, mint a szokásos sebtapaszokkal vagy szerekkel. Ez a hatás azonban a krónikus sebek és súlyos égési sérülések esetén nem mutatható ki.

Medizin-transparent honlap érdekes olvasmányokat kínál azok számára, akik a természetgyógyászatban is használatos szerek tudományos vizsgálataira kíváncsiak. Vannak ugyanis olyan szerek, melyeket életmód magazinokban, honlapokon előszeretettel ajánlanak, de tudományosan eddig még nem volt bizonyítható a gyógyászati hatásuk (pl. a gyömbér mellrák ellenes, vagy a kakukkfű memóriaerősítő hatása).

A mézzel kapcsolatban azonban más a helyzet, antibakteriális hatása miatt rendkívül jól alkalmazható pl. enyhébb sebek, 2. fokú égési sérülések vagy gyulladás esetén.

 

 
 
A fenti honlapon a mézre vonatkozó legfontosabb kutatásokat is összegyűjtötték 2017-ig bezárólag. A méz főleg különféle cukrokat (szőlőcukrot, fruktózt, glukózt stb.), vizet és kisebb mennyiségben aminosavakat, vitaminokat, ásványianyagokat és enzimeket tartalmaz.

 

A tanulmányok egy jelentős része arra fókuszál, hogy miként hat a méz a sebgyógyulásra.

Kiderült, hogy a méz a sebek nedvességképződésére nagyon pozitívan hat és ezáltal a szövetképződést segíti. De hatékonyan csökkenti a gyulladásokat is.

A kísérletekben a méz úgy akadályozta meg a spórák szaporodását, hogy az adott baktériumtörzsek nem váltak tőle rezisztenssé. Sőt olyan baktériumok elleni küzdelemben is jól bizonyított a méz, melyek antibiotikumra már nem reagálnak.

A 17 bolti mintából 9-nél lehetett megfigyelni a fentieket. Ebből következik, hogy nem minden méznek van pozitív kimutatható hatása és fontos lehet, hogy a gyógyászatban felhasznált mézet melegen tartották-e, vagy sem. A melegen tartás vagy felmelegítés hatására ugyanis eltünnek belőle azok az enzimek, melyeknek a méz gyógyhatása részben köszönhető. Gyógyászati céllal érdemes tehát termelői mézet használni, lehetőleg olyan méhésztől, aki garantálni tudja, hogy a mézét nem tartja huzamos ideig magas hőfokon.

Hat tanulmány azt mutatta ki, hogy a méz könnyebb égési sérülések esetén legalább olyan hatékony, mint a gyógyászatban alkalmazott ezüst szulfadiazin. Ráadásul a méz esetén kevesebb volt a megfigyelhető mellékhatás.

Egyes tanulmányok azt is kimutatták, hogy az égési sebek gyógyulása méz segítségével 4-5 nappal is felgyorsulhat.

Tíz tanulmányban, melyhez több mint 800 személyt vontak be, a méz különböző krónikus sebekre (Ulcus, diabeteszes-lábseb), elfertőzött operációs sebekre való hatását vizsgálták. Ezen esetekben már nem volt kimutatható a hatékonyabb gyógyulás, sőt inkább fájdalmas mellékhatással járt a mézzel való kezelés.

Ajánljuk még: Méz kurkumával- a megfázás és a túlsúlyosság ellenszere?

                          Öt kérdés a propoliszról

Forrás: 
https://www.medizin-transparent.at/ magyarmezogazdasag.hu

Kapcsolódó cikkek

A magyar agrárium életét egyre jobban érdekli a média is

2020. február 05. 08:57
Ugyan fellelhetőek a különböző rádió- és televízió műsorokban a mezőgazdasággal foglalkozó témák, de az aktualitások mellett most megjelent egy új rádió, ahol fiatalok indítottak útjára egy teljesen új és teljesen egyedi műsort, amely az agrárium szereplőit szólaltatja meg.

Mintagazdaság Mezőhegyesen, de hogyan?

2015. november 25. 11:16
Gőgös Zoltán és Lázár János vitája a parlementi ülésen.