Mindenki a mezőgazdaságot hibáztatja a környezetszennyezésért, mindeközben az adattároló központok nagy mennyiségben fogyasztják az energiát
2024. május 21. 14:25
Lezárult az a kényelmes másfél évtized, amikor stagnált az amerikai villamosenergia-kereslet, s elég volt szénerőműveket leállítani, hogy csökkenjen az energiaszektor szén-dioxid-kibocsátása. A gombamód szaporodó adatközpontok igényét nem fedezik a megújulók és az atomerőművek.

Két közös vonásuk van a gyorsan fejlődő amerikai Georgiában megtelepülő vállalkozásoknak:
- az egyik, hogy az ipartelepítést a felhőalapú számítástechnika és a mesterséges intelligencia fűti,
- a másik, hogy minden cég extra mennyiségű villamos energiát igényel.
Klímavédők kongatják a vészharangot
Élesen ütköznek Georgia államban a gazdaságfejlesztés és a klímavédelem érdekei. Attól lehet tartani, hogy az új ipari projektek áramellátása az eddiginél is több fosszilis tüzelőanyag elégetését igényli. Miközben a kormányzat a gazdaság zöldülése mellett is letette a voksát.
Az állam fő közműszolgáltatója, a Georgia Power tizenhatszorosára növelte energiakeresleti prognózisát, amelyet földgázüzemű erőművek segítségével terveznek kielégíteni. Óriási vitákat váltott ki, hogy a Power terve évtizedekig magasabb szén-dioxid-kibocsátást eredményezne.
Egyes vállalatok most arra törekszenek, hogy egyedi megújulóenergia-megállapodásokat kössenek fejlesztésük támogatására. De a legnagyobb energiafaló létesítmények az adatközpontok, s úgy tűnik, rövid távon nem lesz annyi zöldenergia, amennyi ellátná a szervereket árammal. Olyan nagy iparági szereplőkről van szó, mint például az
- Alphabet (Google), amely két évtizede működtet adatközpontokat Georgiában, fokozatosan bővítve lábnyomát.
- Míg a Microsoft 2021-ben hozott létre egy új amerikai adatközpont-régiót Atlanta mellett.
- Az Amazon Web Services pedig nemrégiben földet vásárolt, hogy szerverfarmokat telepítsen.
Más államokban is hasonló a helyzet
Az Egyesült Államok energiafelhasználása várhatóan 4,7 százalékkal bővül a következő öt évben, míg korábban csupán 2,6 százalékos növekedést becsültek– figyelmeztet a Grid Strategies tanácsadó cég. Hozzátéve: lezárult az a kényelmes másfél évtized, amikor stagnált az amerikai a villamosenergia-kereslet, s csupán a szénerőművek leállításával csökkenteni lehetett az energiaszektor kibocsátását.
Mindenki a mesterséges intelligenciára fogad, de ki fizeti a számlát?
Egy generáció óta nem láttunk ilyet, Amerikát sokkolja a villamosenergia-rendszer túlterheltsége – mondta Arne Olson, az Energy and Environmental Economics tanácsadó cég vezető partnere.

- A Wall Street hatalmas fogadásokat tesz a mesterséges intelligenciára, ami a gazdasági növekedés motorja lehet a jövőben.
- A washingtoni adminisztráció dollármilliárdokkal ösztönzi a hazai csipfejlesztéseket.
- A vállalati Amerika meg éppen a fosszilis tüzelőanyagokról próbál leválni.
A három törekvés egyszerre nem valósulhat meg.
Lassítani kell a tempót, vagy fel kell adni a zöldcélokat
Nem véletlen, amit Pat Wilson, a georgiai gazdaságfejlesztési tárca miniszteri biztosa mond, hogy ha valaki ipartelepítési céllal jelentkezik náluk, a beszélgetés legfőbb témája az üzem energiaellátása. Minden más szempont másodlagos.

Georgiában a megújulók még a Vogtle atomerőmű új blokkjaival együtt sem tudják biztosítani a gyorsan növekvő gazdaság energiaigényét. Sőt, az európainál olcsóbb amerikai energiaárak még német vállalatokat is átcsábítanak a tengerentúlra.
forrás: Agrotrend.hu/ Vg.hu
Kapcsolódó cikkek
CIB Bank: a recesszió idén elkerülhető
2023. május 15. 12:12
A CIB Bank elemzői szerint Magyarország idén elkerülheti a recessziót, az éves infláció azonban 19 százalék lehet - mondta az InfoRádiónak a pénzintézet vezető elemzője.
2022 utolsó negyedévében már technikai recesszióba süllyedt a magyar gazdaság, és valószínűleg az első negyedévben még tovább mélyült ez a recesszió. Az első negyedéves GDP-adatokat a május 15-i héten publikálja a KSH, de negyedéves alapon akár 1 százalékos is lehetett a GDP visszaesése. Ez a nagyon gyenge növekedési periódus az első félév egészét jellemezheti, és majd a második félévben számítunk egy lassú, fokozatos kilábalásra – mondta az InfoRádióban a CIB Bank vezető elemzője.
Az angol már a múlté: kiderítettük, ezek a nyelvek most aranyat érnek a munkaerőpiacon
2024. július 23. 15:18
Abban talán mindenki egyetért, hogy az idegennyelvek ismerete az élet számos területén jelent előnyt és kiváltságot - az egyik legkézenfekvőbb példa a munkaerőpiac lehet, ahol az anyagi és szakmai előrehaladást is nagyban befolyásolja a nyelvek ismerete. Arról nem is beszélve, hogy már egy állásinterjún is előnnyel indul az, aki magabiztos nyelvtudást tud felmutatni. Kérdés, hogy az angol, mint világnyelv, mennyire számít még mindig valóban előnynek és hogy mik azok a feltörekvő nyelvek, amik 2024-ben a legpiacképesebb tudást biztosítják. Ebben a cikkben a Pénzcentrum többek között ezekre a kérdéseke kereste a választ.