Mire és miért jó a zöldtrágyázás?

2018. szeptember 17. 10:59
Újabb, a gazdálkodást segítő kézikönyvet jelentetett meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, ezúttal a zöldtrágyázásról. A kiadvány részletesen bemutatja a zöldtrágyázás hatásait, valamint hasznos tanácsokat ad a növények kiválasztásához és termesztéséhez.

Az Európai Unió (EU) Közös Agrárpolitikájának legutóbbi reformjával fontos változások léptek életbe a közvetlen támogatások rendszerében. Ezek közül a zöldítés volt a legbonyolultabb és az új előírásoknak való megfelelés sokszor kihívások elé állította a termelőket. Az Európai Bizottság javaslata alapján 2020 után a zöldítés megszűnne, azonban ez nem azt jelentené, hogy csökkennének a gazdálkodók terhei. Sőt, a közvetlen kifizetések előfeltételeként az eddigieknél is szigorúbb környezeti és éghajlatvédelmi követelményeket szabna az EU. Fontos, hogy a termelők tisztában legyenek azokkal a módszerekkel, amelyek segítségével megvalósítható a környezettudatos gazdálkodás.

Ilyen a jelen kézikönyvben ismertetett zöldtrágyázás is. Ennek alkalmazásával ráadásul nem csak az európai uniós előírások teljesíthetők, hanem egyúttal hosszú távon megőrizhető, javítható talajaink termőképessége, vízháztartása is. A kiadvány részletesen bemutatja a zöldtrágyázás hatásait, valamint hasznos tanácsokat ad a növények kiválasztásához és termesztéséhez, mellyel hozzá kíván járulni az eredményes gazdálkodáshoz.

A kiadvány ide vagy az alábbi képre kattintva elérhető.

zoldtragyazas_online_oldal_01

otpagrar.hu

 

Kapcsolódó cikkek

Precíziós gazdálkodási továbbképzés indul

2017. október 12. 07:53
2018 februárjában, keresztféléves kezdéssel, „Precíziós gazdálkodás” címen három féléves szakirányú továbbképzés indul Székesfehérváron az Óbudai Egyetem Alba Regia Műszaki Kar Geoinformatikai Intézetében.

Veszélyes vagy sem a gombaméreg a kenyérben?

2017. augusztus 21. 06:59
Az aratás környékén minden évben fellángolnak a gabonákban található gombatoxinok veszélyeiről szóló viták. Eközben a vásárlók továbbra is fogyasztanak kenyeret, pékárut vagy gabonapelyhet, mégsem történnek tömeges, vagy súlyos megbetegedések. Ugyanakkor egyre több háztartásban otthon dolgozzák fel a megvásárolt gabonát, ami viszont veszéllyel járhat, ezért ezeket érdemes a bevizsgáltatni a legveszélyesebb toxinokra.