Rekkenő hőségre számíthatunk a közeljövőben
2023. május 24. 13:55
Úgy tűnik, az El Niño és az üvegházhatású gázok miatt rekkenő hőségre számíthatunk a közeljövőben. A Meteorológiai Világszervezet (WMO) frissen megjelent jelentése szerint 2023 és 2027 között 98 százalék a valószínűsége annak, hogy legalább egy évben megdől a hőmérsékleti rekord. A szakértők szerint az is aláírható, hogy az ötéves átlag magasabb lesz, mint az előző öt évé.

A WMO becslései szerint az elkövetkező öt évben a hőmérséklet legalább egy évben másfél fokkal túllépi a preindusztriális korban mért szinteket, arra viszont viszonylag kevés az esély (32 százalék), hogy az öt év átlaghőmérséklete is másfél fokkal haladja majd meg ezt a szintet.
A közeljövőben tehát egyre többször lehet majd hasonló kiugró hőmérsékleti értékekre számítani. Még 2015-ben a világszervezet csaknem lehetetlennek találta, hogy a hőmérséklet emelkedése tartósan meghaladja az 1,5 fokot, 2017 és 2021 között viszont már 10 százalékos esélyt adtak erre.
A világszervezet megkongatta a vészharangot: az elkövetkezendő hónapokban megerősödik az El Niño hatása, ez pedig az üvegházhatású gázok kibocsátásával együtt mindeddig példátlan hőmérsékleti csúcsokat eredményezhet.
Az időjárás-változás nemcsak a klímahelyzetet, az élelmiszer-biztonságot, a vízellátást és a környezetvédelem helyzetét is súlyosan megnehezíti.
A szervezet további becslései arra hívják fel a figyelmet, hogy a 21. század során a Föld felmelegedése átlépi majd a másfél fokos határt, és egyre nehezebbnek tűnik a kétfokos szint megtartása is.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu
Kapcsolódó cikkek
Agrárkamara: erdészeti szakértői hálózattal segítik a gazdákat
2024. augusztus 08. 17:21
Erdészeti Szakértői Hálózat létrehozásával bővítette idén az erdőgazdálkodás terén nyújtott szolgáltatását a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) – hívta fel a figyelmet a köztesület kedden az MTI-nek küldött közleményében.
Érdekli a szőlő és borgazdaság? Ezt a szakirányú képzést Önnek találták ki!
2023. augusztus 16. 15:15
A képzés célja, hogy
a szakirányú továbbképzésben résztvevők megismerjék a világ és hazánk szőlő- és bortermelésének helyzetét, közigazgatási, jogi szabályozását, a szőlőtermesztés biológiai alapjait, a termesztést befolyásoló ökológiai tényezőket, a termesztéstechnológia elméletét és korszerű módszereit.