A fiatal dolgozóknak üzent a kormány

2022. június 22. 08:49
Első a biztonság
A fiatal dolgozóknak üzent a kormány

A Technológiai és Ipari Minisztérium a vakáció kezdete és a Nyári diákmunka program indulása előtt felhívja a figyelmet a tanulók, hallgatók munkavégzésének, munkavédelmének szabályaira. A fiatalok egyebek mellett nem dolgozhatnak éjszaka, napi munkaidejük legfeljebb 8 óra lehet.

A munka törvénykönyve általános szabályként rögzíti, hogy az vállalhat munkát, aki már elmúlt 16 éves. Bizonyos feltételek megléte esetén ugyanakkor már a 15. életévüket betöltöttek is dolgozhatnak, például így tehetnek a nappali tagozatos oktatásban részesülők az iskolai szünet alatt.

Munkaviszony kizárólag írásos munkaszerződéssel létesíthető, a dokumentumban legalább az alapbért és a munkakört meg kell határozni. A nyáron dolgozó diákokra is érvényes a minimálbér és a garantált bérminimum. Ha a szerződés nem tér ki a konkrét időtartamra, akkor a foglalkoztatás automatikusan határozatlan idejűnek minősül - közölte a tárca.

Mivel a 18 év alattiak jogi szempontból korlátozottan cselekvőképesek, mindenképpen szükséges a törvényes képviselő (többnyire a szülő) írásos hozzájárulása a munkavégzéshez és a szerződéskötéshez is. A munkaviszony létesítését legkésőbb a munkába lépésig be kell jelenteni az adóhatóságnak. Az Ügyfélkapun is tájékozódhatunk arról, hogy a munkáltató eleget tett-e ebbéli kötelezettségének.

Egyszerűsített foglalkoztatásnál nem kötelező munkaszerződést kötni, a jogviszony az adóhatósági bejelentéssel jön létre. A munkavállaló azonban kérheti, hogy foglalják írásba a szerződést.

Első a biztonság

A fiatalok foglalkoztatása – a felnőttekéhez hasonlóan – nem veszélyeztetheti az egészségüket, testi épségüket. A munkáltatónak oktatás keretében gondoskodnia kell arról, hogy a diák a munkába álláskor és a foglalkoztatás teljes időtartama alatt megfelelő elméleti és gyakorlati tudással rendelkezzen a biztonságos munkavégzéshez. Ha a veszélyek megelőzése érdekében szükséges, a diák munkavállalók számára is egyéni védőeszközöket kell biztosítani. Gondoskodni kell azok rendeltetésszerű használhatóságáról, védőképességéről, kielégítő higiénés állapotáról, indokolt esetben a tisztításról, karbantartásról, javításról, pótlásról. Különösen fontos, hogy a diákok a saját biztonságuk érdekében valóban viseljék is a védőeszközöket, tartsák be a munkavédelmi szabályokat és a munkáltató utasításait.

Speciális szabályok

A munkát vállaló diákok a tapasztalat és a jártasság hiánya miatt kiszolgáltatottabbak, mint az idősebb korosztályokba tartozók. Így célzott munkavédelmi felkészítésükön túl a munkavégzésükre is speciális szabályok vonatkoznak. Egy diák például nem dolgozhat éjszaka, részére rendkívüli munkaidő sem rendelhető el. A napi munkaideje legfeljebb 8 óra lehet, a napi pihenőidő is hosszabb, és nem osztható el egyenetlenül. Egy fiatalt az általános szabályokhoz képest egy órával több, legalább 12 óra napi pihenőidő illeti meg, emellett évi 5 munkanap pótszabadság jár neki. 

Forrás: napi.hu

Kapcsolódó cikkek

Sérülékeny munkavállalói csoportok és a COVID-19

2021. június 17. 13:49
A Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség Pán-Európai Regionális Tanácsának (ITUC PERC) Női Bizottsága a FES- Kompetencia Központtal együttműködve  2021. június 1-én webináriumot szervezett a "Sérülékeny munkavállalói csoportok és a COVID-19" címmel, különös figyelmet fordítva a fogyatékossággal élők helyzetére.

Analitika a HR-ben: Ne a fióknak gyártsál adatokat!

2021. június 24. 11:31
Analitika a HR-ben: Ne a fióknak gyártsál adatokat! Minden emberekkel kapcsolatos döntés stratégiai fontosságú a vállalatok számára. A fejlett people analitikai funkciókkal rendelkező szervezetek 56%-kal magasabb haszonkulccsal és 22%-kal magasabb eszköz-megtérüléssel múlják felül a kezdőket. Hogyan tudod HR vezetőként a felsővezetőket a HR analitika irányába elkötelezni? Milyen üzleti problémák megoldásában segít a HR analitika? Hol vannak a HR szakemberek gyenge pontjai az analitikában? Vajon a HR funkcióban lesz-e a HR analitika jövője?