A január ásza: a görögszéna - ízletes, és hasznos szupertáplálék

2023. január 24. 14:01
Január az életmódváltások elkezdésének (és sokaknál egyben befejezésének) a hónapja. Előbbiben segíthet bennünket egy nagyszerű növény a görögszéna, aminek magja fűszer, de tea is készíthető belőle, sőt mikrozöldnek nevelve is ízletes, és hasznos szupertáplálék.
 
Rómában a gladiátorok is fogyasztották, hiszen remek tápanyagforrás. Cukorbetegség esetén kifejezetten ajánlott, ugyanis lassítja a cukor felszívódását.
A január ásza: a görögszéna - ízletes, és hasznos szupertáplálék
Közel ötezer éve ismerjük
A görögszéna (Trigonella foenum-graecum) más néven a görög lepkeszeg az egyik legrégebbi gyógynövényünk, ennek ellenére hazánkban viszonylag kevesen használják. Pedig hazánkban termeszthető is, sőt vannak helyek, ahol a termesztésből kivadulva él Magyarországon. Az Ebers papiruszok tanulsága szerint már i. e. 2000–3000 az ismert gyógynövények egyike volt. A törököknél salátafűszer, pörkölt-őrölt magját néha a török kávéhoz keverik. Az ókori Egyiptomban a füstöléshez és balzsamozáshoz használt fűszerek egyike volt. Egyiptomban és Etiópiában a kenyeret fűszerezik vele, a görögök a nyers, vagy főzött magvakat mézzel fogyasztják. Sok vasat tartalmazó csíráit salátába keverik. Nagyobb, zsenge leveleit apróra vágják és frissen, vagy párolva tálalják. Egyiptomban kedvelt étel a tejbe áztatott görögszéna mag, de teaként is fogyasztják.
 
Indiában, a Közel-Keleten népszerű fűszer. Összetört levelét és magját pirítva curry-s ételek ízesítésére és besűrítésére használják. Szinte minden curryben megtalálható, emellett használják a csatni és az etiópiai berbere fűszerkeverékben is.
 
Színezőanyagként sajtokhoz és egyéb élelmiszerekhez adják. A magjából kivont aromaanyagokat a likőr-, és élelmiszeripar hasznosítja dió- és kávéaromaként, a diópótló dejóban is megtalálható.
 
Gyógyhatásai
Gyógyhatását elsősorban a szteroid jellegű szaponinoknak és a nyálkás rosttartalmának tulajdonítják. A szaponinok gátolják a koleszterin felszívódását és szintézisét, a rostok a vércukorszint csökkentését segíthetik. Embereken végzett kutatások kimutatták, hogy mérsékelt érelmeszesedésben és nem inzulinfüggő (2-es típusú) cukorbetegségben szenvedő pácienseknél a görögszéna lejjebb viheti a vércukor-, és a koleszterinszintet. Gyógyászati értékét az indiai, egyiptomi (arab), görög, kínai népi és tudományos gyógyászatban kiemelkedőnek tartják; ezen országokban általánosan fogyasztják. Közvetlen feldolgozásával számos szabadalmaztatott gyógyszer készül.
A görögszénamag javítja a szoptató kismamák tejelválasztását. Természetes szteroidjai kedvezően befolyásolják a menstruációs ciklust. Enyhíti a premenstruációs szindróma tüneteit (PMS), csökkenti a változó kor (menopauza) panaszait, és mérsékli a depressziót. Méhösszehúzó hatása miatt terhes nőknek ellenjavallt. Ásványi anyagai és egyéb összetevői segítik a csontritkulás (osteoporosis) megelőzését.
 
Étvágygerjesztő hatása miatt a beteges étvágytalanság és a lesoványodás miatti gyengeség kezelésére is jól használható. Nemcsak hizlal, de növeli a vörös vértestek számát, visszaadja a fizikailag lemerült szervezet erejét.
Gyomorfekély, krónikus gyomor-, és bélhurut esetén is jó hatású. Gyulladáscsökkentő hatása is van ehhez 3-4 kanál megsült görögszéna maglisztet borecettel kell előkészíteni. Mint szájbetegségek elleni szert is számon tartják. Egyaránt alkalmas belső zavarok gyógyítására, légúti megbetegedések kezelésére. Forrázott magja használható gargalizáló szerként, mandulagyulladásra és torokfájásra. Külsőleg alkalmazva használhatjuk a pattanásos, ekcémás és gyulladt bőr nyugtatására, a sebek gyógyulására.
 
Magyar fajtája is van
Magyarországon kevésbé ismert, de ennek ellenére az államilag minősített „Óvári” fajtáit szabadalmaztatták. Fő felhasználási területe az állatgyógyászat: főzete szünteti a bélgörcsöt, szélhajtó és húgykőoldó hatású. Lovak hasmenését kezelik vele, továbbá az őrleményéből készített péppel a feldagadt testrészeket borogatják. Újabban a humán gyógyászatban is használják a vércukorszint csökkentésére. Vadtakarmánynak is vetik.
 
Magas tápértéke mellett gazdag vitaminokban (A-, B1-, B2-, B3-, B6-, B12-, C-, D- és E-vitamin) és ásványi anyagokban, nyomelemekben, úgy mint: vas, magnézium, réz, kalcium.
 
Készítsünk görögszéna teát!
Fogyaszthatjuk porítva is ételekbe téve, de népszerű formája, ha a teánkhoz adjuk, vagy ebből készítünk teát. 1-2 teáskanál görögszéna magot tegyünk 2-2,5 dl vízbe, forraljuk együtt 5- 10 percig, majd hagyjuk hűlni, szűrjük le és kevés agavé sziruppal vagy mézzel édesítve igyuk meg. Érdemes étkezés után fogyasztani.
 
A görögszéna magot porítva fűszerként is tudjuk élvezni. Indiai curry-hez kiválóan alkalmas, feldobja az étel ízét.
 
forrás: magyarmezogazdasag.hu

Kapcsolódó cikkek

Antibiotikumos ukrán méz tarolja le épp az európai piacot

2023. május 05. 14:03
A gabonához hasonlóan az ukrán méz behozatalát is uniós szinten kellene szabályozni - mondta az InfoRádió Reggelinfó című műsorában az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke. Bross Péter szerint az érvényben lévő uniós vámkedvezmények ráadásul nem is jutnak el az ukrán méztermelőkhöz, a nagykereskedőket gazdagítják.
 

Ausztria: a 30. héten enyhén csökkent, de továbbra is magas a sárgarépa ára

2023. július 27. 14:13
Az előző hetekben kialakult magas árszinthez képest enyhe csökkenést mutat a sárgarépa ára a héten.