A rabszolgatörvény miatt figyelmezteti Orbánt az Európai Szakszervezeti Szövetség

2019. január 10. 08:17
Olcsó munkaerővel megnyerni a beruházásokat egyenes út az agyelszíváshoz, és a dolgozóknak gyakorlatilag lehetetlen nemet mondani a főnök kéréseire.
Azért írok, hogy kifejezzem az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) aggodalmát" - olvasható a szövetség Orbán Viktornak címzett levelében. Nem másról van szó, mint a rabszolgatörvényről, ami - mint a levél fogalmaz - jelentősen rontja a munkavállalók helyzetét, sérti a pihenéshez, az egészséges élethez való jogot, s veszélyezteti a kormány által oly sokszor említett „családi élet szentségét”.

"Szeretném felhívni a figyelmét arra a régi gyakorlatra épülő tapasztalatra és széles körben elismert jogi elvre, hogy a munkáltatók és munkavállalók nincsenek egyenlő helyzetben, s arra, hogy a dolgozónak gyakorlatilag lehetetlen nemet mondania a főnökének"

 
- áll a Luca Visentini főtitkár által aláírt dokumentumban. A törvény az EU munkaidő-irányelvének megsértéséhez vezethet, figyelmeztet a szöveg, és uniós szinten veszélyes precedenst teremt. Ráadásul

olcsó munkaerővel igyekezni megnyerni a beruházásokat visszaüt: középtávon agyelszívást generál és a minőségi munkaerő hiányához vezet, amit nem lehet a túlmunkával orvosolni.

 
Az ESZSZ arra is emlékeztet, hogy a törvényt a szociális partnerekkel, a szociális párbeszéd intézményeiben történő konzultáció nélkül fogadta el a fideszes kétharmad. Végül pedig arra hívja fel a figyelmet: a szövetség magyar tagszervezetei még mindig nyitottak a párbeszédre. Követelik a törvény visszavonását és a tárgyalások megkezdését a következő kérdésekben: a túlmunka szabályozása, a minimálbérek növelése és a cafeteria visszaállítása, a sztrájkjog szabályozása, a szociális párbeszéd intézmények megerősítése és rugalmas nyugdíjrendszer visszaállítása - idézi fel a szervezet a szakszervezetek négy pontos követeléslistáját.
Nem követel és nem vádol az ESZSZ a levél végén sem; de nagyon készségesen felajánlja segítségét és támogatását a tárgyalásokhoz.
nepszava.hu

Kapcsolódó cikkek

Gyanúsítottként hallgatták ki az Echo TV stábját megtámadó tüntetőt

2019. január 21. 08:28
Hivatalos személy elleni erőszak gyanúja miatt állítottak elő egy demonstrálót a kudarcba fulladt rendezvényről+VIDEÓ

Gyászol a csapat

2019. október 01. 11:01
Folytatva a HR-esek dilemmáit, az előző posztomban írtak szinte eltörpülnek emellett. A gyászhelyzetekben érvényesül igazán, hogy emberekkel bánni a cégen belül egy külön szakma, amit kritikus minden cég üzletmenetére nézve is – amíg a cégben emberek dolgoznak… Amikor egy tragikus és/vagy váratlan sokk merül fel a munkahelyi csapatban, a HR-es legfontosabb kérdése, hogy vajon bíznak-e annyira a benne, hogy ő ilyenkor a megfelelő lépéseket megtehesse, vagy teljes elutasítással találja szembe magát? Egyáltalán, mik lesznek a megfelelő lépések?