Aggódnak a szakértők: káoszt okozhat a brit és az uniós tejágazatban a Brexit

2020. november 11. 10:51
Az angol tejtermékek piaca mostanáig különösebb problémák nélkül vészelte át a koronavírust. A jelek szerint a jövőben sem a világjárvány fog itt nagy változásokat okozni, sokkal inkább Nagy-Britannia jövőbeli kereskedelmi kapcsolata az Európai Unióval.
Aggódnak a szakértők: káoszt okozhat a brit és az uniós tejágazatban a Brexit

Ian Potter, a Dairy Farmer újságírója és piaci elemző arra figyelmeztette az ágazatot, hogy a 2020. december 31-e után valószínűleg sokkal bonyolultabb és drágább lesz tejet szállítani az Európai Unió területére, ami azzal is járhat, hogy komolyabb felesleg marad a hazai piacon, írta meg a Farmers Guardian. A szakértő szerint akár pénzügyi katasztrófa is lehet belőle, ha egy újabb, a tavaszihoz hasonló hullámzás lesz tapasztalható a piacon, ugyanis az új exportszabályok betartásának költségei és a tejfelesleg határokon át történő szállításának költségei könnyen megfizethetetlenné válhatnak.

Chris Gooderham, a brit Mezőgazdasági és Kertészeti Fejlesztési Tanács (AHDB) tejtermék- és élőállat piaci szakértőinek vezetője szerint a következő időszak nagy kihívása az észak-írországi tej feldolgozása lesz még. Észak-Írország tejtermelése nagy mértékben megnőtt az elmúlt évtizedben, az Egyesült Királyság tagországának feldolgozási kapacitásuk azonban jobbára változatlan maradt, így egyre több ott megtermelt tejet dolgoznak fel Írországban.

Ha a brexittárgyalások megállapodás nélkül zárulnak, akkor az Észak-Írországban megtermelt tej egyre nagyobb hányada kerülhet Nagy-Britanniában feldolgozásra. Ez még a vámok megfizetésével is olcsóbb lenne, mint az EU felé értékesíteni a tejet. A kérdés csak az, hogy Angliának van-e elegendő feldolgozási kapacitása

– mondta Chris Gooderham.

Az utóbbi években volt néhány tejszárítók létesítését célzó beruházás Nagy-Britanniában, ami segített az országnak megbirkózni a tejfelesleggel, de a vámok gátat vethetnek a tejtermékek exportjának is. Ha az északír tejet Írországba kell majd szállítani feldolgozás céljából, a kész terméket pedig vissza Észak-Írországba, akkor arra kétszer kell majd megfizetni a vámot, mutatott rá Chris Gooderham.

A brit gazdákat tömörítő National Farmers' Union (NFU) tejágazati vezetője, Michael Oakes azt is hozzátette, hogy ebben a rendszerben benne van a lehetőség a visszaélésre is. Elképzelhető ugyanis, hogy amolyan hátsó ajtónak fogják használni az Írország és az Észak-Írország között a határt, hogy ír termékeket vámmentesen juttassanak be a brit piacokra az Egyesült Királyság címkézése alatt, ezáltal torzítsák a piacot és kedvezőtlen helyzetbe hozzák annak brit szereplőit.

A bio tejágazat is veszélyes helyzetben van. Annak ellenére, hogy a szektor jelentős tengerentúli piacokat épített ki magának, most az egyenlő elismerésért küzd

– mondta Michael Oakes.

Ugyanakkor az Európai Unió még az Egyesült Királyságnál is jobban ki lehet szolgáltatva ezeknek a hatásoknak, ha a türelmi időszak végén nincs kereskedelmi megállapodás, és életbe lépnek a vámok. Az EU ugyanis másfélszer annyi tejterméket szállított Nagy-Britanniába 2020 első 8 hónapja során, mint fordítva.

 

agrarszektor.hu

Kapcsolódó cikkek

Fontos az agráriumban dolgozók társadalmi elismertségének növelése

2019. november 29. 08:17
Az agráriumban és abból élőknek elemi érdeke, hogy az ágazat visszakapja, visszaszerezze társadalmi elfogadottságát, gazdasági súlyát. Ehhez az Agrárminisztérium szak- és támogatáspolitikája mellett a mezőgazdaságban a generációváltás, az új technológiák bevezetése és alkalmazása, a hatékonyságnövelés, továbbá a szaktárca, a kamara, valamint az érdekképviseleti szervek együttműködése is szükséges – fogalmazott Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége VII. kongresszusán.

Az EU-USA vámháború áldozata lesz a mezőgazdaság?

2019. október 10. 08:22
A Kereskedelmi Világszervezet büntetővámok kivetését engedélyezte az Egyesült Államoknak azért, mert az Airbus tiltott állami támogatásban részesült. Ennek eredménye vámháború lehet az USA és az Unió között. Európai mezőgazdasági érdekvédők szólaltak fel az ügyben.