Életbe lép az Európai Unió olajembargójának második fázisa
2023. január 30. 13:49
Február 5-én életbe lép az Európai Unió olajembargójának második fázisa, hogy ez pontosan milyen következményekkel jár, azt Hortay Olivér ismertette Facebook-videójában.
Az Európát sújtó súlyos dízelhiányt az EU úgy próbálja enyhíteni, hogy másfél millió hordó üzemanyagot importál, ennek mintegy felét Oroszországból. Egyelőre nem tudni, miként fogja pótolni az unió a kieső mennyiséget. Kína és India kerülhet szóba, de ezekből az országokból csak korlátozott kapacitás érkezhet, s az is drágábban. Mindezeken túl a kínai és indiai finomítok orosz kőolajat használnak – mondta el a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágának vezetője.

Brüsszel új, februári szankciója tehát úgy sodorja veszélybe Európa energiaellátottságát, hogy az EU ugyanúgy orosz eredetű olajat fog használni, csak azt ezentúl kínai és indiai közvetítőkön keresztül, jóval drágábban vásárolja majd meg.
„Magyarország mentességet harcolt ki magának, sajnos azonban az embargó hatásai alól nem tudjuk teljesen kivonni magunkat. Mivel a zavartalan ellátáshoz Magyarország szomszédai is üzemanyag-behozatalra szorulnak, az importlehetőségek szűkülése és a költségek növekedése hazánkban is üzemanyagár-emelkedést eredményezhet” – magyarázta Hortay Olivér.
forrás: agrotrend.hu
Kapcsolódó cikkek
Négy tonnányi tiltott rovarölő szert próbáltak Magyarországra behozni
2024. május 28. 16:00
A hatóságok a határon fülelték le a rakományt.
Több mint négyezer kilogramm tiltott rovarölő szert találtak a pénzügyőrök egy bolgár rendszámú teherautó platóján Békés vármegyében – közölte ma a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Idén a túlélésre játszanak a cukorrépatermelők
2024. október 03. 14:16
Jelentős a hozamcsökkenés a cukorrépaföldeken, a termelők idén a túlélésért küzdenek.
Hársházi Péter szentgáloskéri családi gazdálkodó 63 hektáron vetett cukorrépát idén, ám a növény elmondása szerint "borzasztó" állapotban van. A termelő közölte: a növény hatalmas hősokkot kapott, már az maga csoda, hogy még életben van. Tavaly 75 tonna termett hektáronként, ehhez képest most a 30 tonna a reális.