Hollandia: minden harmadik tejtermelő kiszáll

2020. augusztus 12. 08:17
FrieslandCampina holland tejtermelő csoport előrejelzései szerint 2030-ra Hollandiában a tejgazdaságok száma 15 000-ről 10 000-re csökkenhet, mely strukturális változásokat eredményezhet a gazdaságban.
Hollandia: minden harmadik tejtermelő kiszáll

A Het Financieele Dagblad újságban megjelent beszámoló szerint a holland multinacionális tejtermelő szövetkezet az állatok számának csökkenésére számít a holland piacon. Az elkövetkező tíz évben a tejelő tehenek száma kb. tíz százalékkal lesz kevesebb, azonban a nemzeti tej termelés nem csökkenhet, itt állandó szint várható.

A holland tejtermelők számának drasztikus visszaesése többek között a vezetők kiöregedése, a gazdaságok utódlásának hiánya, illetve a más iparágakhoz viszonyított rossz jövőbeli kilátások miatt mehetett végbe. Emellett a viszonylag alacsony jövedelemhez társuló magas beruházási költségek sem kecsegtetőek a fiatalabb holland generáció számára.

 

 
 
Annak érdekében, hogy a megmaradt holland gazdák fenn tudják tartani az országban termelt tej mennyiségét, nagyobb termelési intenzitásra lesz szükségük. Ezzel azonban a gazdálkodók munkája is jelentős mértékben emelkedik majd.

 

Hein Schumacher, a FrieslandCampina ügyvezető igazgatója szerint

az intenzívebb termelés ellenére is lehetséges, hogy a jövőben kisebb ökológiai lábnyommal gazdálkodjanak, amelyben például a jobb takarmány-felhasználás vagy a megújuló energiák alkalmazása segíthet.

Frans Keurentjes, a FrieslandCampina vezérigazgatója elmondta, hogy Hollandiában már elérték a hektáronkénti 18 000 kg tej kibocsátását, amellyel az ország Európa élvonalába tartozik a tejtermelés vonatkozásában. Hozzátette, hogy a tejtermelés növekedése egyre inkább a legjobb talajú régiókra jellemző. Az növekvő földterület-verseny megakadályozza a kedvezőtlenebb talajokra való áttérést és a hektáronkénti tejtermelés fokozását követeli meg. Ebből adódóan a magasabb tejmennyiséget nem a több állat tartása, hanem az innováció révén érhetik el.

Forrás: 
agrarheute.com
 
magyarmezogazdasag.hu

Kapcsolódó cikkek

AM: az élelmiszeripar fejlesztésére 360 milliárd forint támogatás jutott 2014-2020 között

2020. február 06. 07:51
Budapest, 2020. február 4. – A magyar élelmiszeripar 2014-2020 között több mint 360 milliárd forint támogatásban részesült, az agrártárca következő hétéves fejlesztési terve pedig megalapozza a szektor további innovációját – közölte Zsigó Róbert, az Agrárminisztérium (AM) élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára kedden sajtótájékoztatón, Budapesten.

A tejtermékek viszik az égbe az élelmiszerárakat

2019. március 11. 08:29
Növekedett a globális élelmiszerkosár ára februárban: a FAO élelmiszerár-index 1,7%-os emelkedése 167,5 ponton állt meg. 2018 augusztusa óta nem volt ilyen magas értéken.