Magasabb a fizetés, ahol működik szakszervezet

2020. március 02. 10:19
Az aktív korosztályhoz tartozók számának csökkenésével még nagyobb lehet a munkaerőhiány
 
Nemcsak a jövedelmi szintek kedvezőbbek, hanem a feketén vagy a szürkén foglalkoztatottak száma is kisebb azokon a munkahelyeken, ahol van szervezett dolgozói oldal.
 
 
 

A szakszervezetek sokszor korábban látják a válsághelyzeteket, mint a gazdaság egyéb szereplői – erről is beszélt a Világgazdaságnak Mészáros Melinda a, Liga Szakszervezetek elnöke. Mint elmondta, a szakszervezetek törekvése minden esetben a bérek reálértékének a megőrzése, illetve folyamatos növelése a gazdasági várakozások és prognózisok függvényében. A Liga csaknem százezer munkavállaló érdekeit képviseli.

Elmondható, hogy ahol van szakszervezet, dolgozói összefogás, ott magasabbak a jövedelmi szintek, és fehérebbek a munkahelyek is, azaz kisebb a zsebbe fizetett, az adórendszert kikerülő bérelemek szerepe

– mutatott rá. Alapvető tény az is, hogy a mediánbért és átlagbért tekintve a szakszervezeti tagoknak jobbak a pozícióik, mint a teljes lakosságnak: a nem szakszervezeti tagok éves jövedelme havi átlagban bruttó 217 ezer forint, a szakszervezeti tagoké azonban 324 ezer forint körül alakul. Mivel a szakszervezetek a helyi szinteken folyamatosan konzultálnak a munkáltatókkal a munkavállalók gazdasági, szociális érdekeiről, ezért a társaságok pénzügyi, piaci helyzetéről és a jövőre vonatkozó terveiről is rendelkeznek információkkal.

Magasabb a fizetés, ahol működik szakszervezet

Fotó: MTI/Krizsán Csaba

Ennek tudható be Mészáros Melinda szerint, hogy egy szakszervezeti tag általánosságban részletesebben és jobban tájékozott a foglalkoztatója helyzetét illetően, ami a saját karrierje szempontjából megalapozottabb döntésekhez vezet.

A hazai munkaerőpiac kettős képet mutat. Jelen van a munkaerőhiány, amely az elkövetkező években a munkaképes korosztályhoz tartozók számának folyamatos és jelentős csökkenésével még az eddiginél is nagyobb problémákat okozhat. Ezek mellett megjelent egyes munkáltatóknál a további foglalkoztatással kapcsolatos bizonytalanság is, amelyet a gazdasági környezet és a megrendelésállomány jövőbeni alakulása befolyásolhat.

A munkaerő megtartásában a bérnek és a jó munkafeltételeknek fontos szerepük van. Ahol szakszervezet működik, ott a munkafeltételek is gyorsabban javulnak, ennélfogva ezek a munkáltatók a már ott dolgozók és a munkát keresők számára is vonzóbbá válnak

– emelte ki.

teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja

Kapcsolódó cikkek

Tényleg visszafizettethető munkaidőkeretben a bér?

2021. november 03. 13:50
A járványügyi helyzetben a vállalkozások a rugalmas foglalkoztatás eszközeire rákényszerültek. Ezek közül a legfontosabb a munkaidő-keret alkalmazása. Ezzel összefüggésben megjelentek olyan írások, miszerint egyes munkáltatók a munkaidőkeretben foglalkoztatott munkavállalókkal a bérük egy részét "visszafizettetik", amennyiben a járvány következtében kevesebbet tudtak dolgozni, mint amennyit "rendes" munkakörülmények között lehetett volna. Az alábbiakban ennek a gyakorlatnak a jogszerűségét vizsgáljuk:

Hogyan küzd a munkaerőpiac a járványhelyzettel?

2020. október 28. 07:56
Egy friss kutatás szerint a pandémia idején az elbocsátások mellett a munkakör-áthelyezést élik meg a munkavállalók a legnehezebben, és leginkább a megfelelő kommunikációt hiányolják. A home office és a rugalmas munkavégzés viszont széles körben elfogadott.