Mennyire természetközeli az európai erdőgazdálkodás?

2022. április 13. 08:50
A CEPF (magán) és az EUSTAFOR (állami), mint erdőgazdálkodókat összefogó szervezetek tartottak március 10-én webináriumot az európai erdőgazdálkodás természetközeliségéről, s utólag ennek teljes video anyag és előadási anyagai is elérhetőek (angolul).
Mennyire természetközeli az európai erdőgazdálkodás?

február 28-i FATÁJ cikkben jeleztük előre ezt a webináriumot.

Az alábbi képre kattintva pedig elérhetjük utólag a webinárium teljes anyagát.

Az esemény sajtóanyaga, a 2 óra 28 perces videó és az előadások címfordításai és letölthető vetített anyagai az alábbiakban:


Az EU ambiciózus éghajlattal és biológiai sokféleséggel kapcsolatos célkitűzéseihez való hozzájárulás érdekében a Bizottság iránymutatást dolgoz ki a “természetközeli” erdőgazdálkodásról. A téma körül folyó vita nagyon polarizált. A kiegyensúlyozottabb vita érdekében az európai erdőgazdálkodók és erdőtulajdonosok képviselői szakértői webináriumot szerveztek a kérdés megvitatására: “Mennyire “természetközeli” az európai erdőgazdálkodás?” Az esemény fő céljai között szerepelt annak tisztázása, hogy mit lehet “természetközeli” erdőgazdálkodás alatt érteni, és mi lehet a legjobb stratégia az uniós erdők jövője szempontjából: az aktív védelem vagy a passzív megőrzés.

A rendezvényen magas szintű kutatási szakértők vettek részt, akik Európa számos régiójából érkeztek, valamint mintegy 200 résztvevő.

A meghívott szakértők adatokat szolgáltattak az európai erdők jelenlegi állapotáról, és megvitatták a hosszú távú egészségük és ellenálló képességük biztosításához szükséges jövőbeli lehetőségeket és intézkedéseket. Az Európa-szerte megtalálható erdőtípusok nagyfokú változatossága szükségessé teszi a különböző megközelítések és intézkedések bevonását mind uniós, mind nemzeti szinten.

Napjainkban a fenntartható erdőgazdálkodás Európában a természetes folyamatokat utánzó erdőgazdálkodási megközelítések nagy változatosságát kínálja. Ezért kulcsfontosságú az Európában jelenleg alkalmazott erdőgazdálkodási gyakorlatok jobb magyarázata, hogy értékelni lehessen azokat, amikor összehasonlítjuk őket azzal, amit minden egyes helyi viszonyok között “természetközeli” erdőgazdálkodásként lehet meghatározni. A helyes gyakorlatok megerősítése megvalósítható út lehet, feltéve, hogy nem alkalmaznak egyformán érvényes szabályokat, és biztosítják az egyensúlyt a környezeti, társadalmi és gazdasági pillérek között.

Az európai erdőtulajdonosok és -gazdálkodók tisztában vannak az uniós célkitűzések elérésének fontosságával, és nyitottak a további együttműködésre, valamint a politikai döntéshozókkal és más érintett szereplőkkel való szinergiák megtalálására. Tagjaink gazdag terepi tapasztalatait felajánljuk, hogy hozzájáruljunk az EU erdészeti politikájával kapcsolatos vitákhoz. Reméljük, hogy ez a webinárium ugródeszkaként szolgál majd a “természetközeli” erdőgazdálkodásról szóló további vitában.

Az előadásokhoz vetített pptx-ek pdf változatai:

Prof. Jürgen BauhusAz éghajlatváltozás enyhítésének, az alkalmazkodásnak és a biológiai sokféleség megőrzésének integrálásával kapcsolatos kihívások az európai erdőkben (22 lap)

Dr. Andrzej TalarczykMit tanulhatunk az európai erdőkre vonatkozó nemzetközi statisztikákból? (5 lap)

Prof. Tudor StancioiuAktív vagy passzív természetvédelem – melyik utat kövessük a nagy léptékű biológiai sokféleség érdekében? (8 lap)

Prof. Dorota DobrowolskaAz SFM (tartamos erdőgazdálkodás) mint természetalapú megoldás a többszörös célkitűzések megvalósítására – mennyire áll távol a jelenlegi gazdálkodási gyakorlat a természetközeli(bb) erdőgazdálkodástól Közép- és Kelet-Európában? (4 lap)

Prof. Tiago DomingosMultifunkcionalitás a funkciók elkülönítésével szemben: Ellentétben állnak-e az erdők biológiai sokféleséggel kapcsolatos érdekei a termelési funkciókkal? – Portugál esettanulmány. (3 lap)

Prof. Pasi RautioHogyan lehet a természetes dinamikát utánozni az északi erdők kezelésével? (5 lap)

Az előadók életrajza (4 oldal)

Forrás: CEPF / www.fataj.hu

Kapcsolódó cikkek

ErdőBiodiverzitás

2020. október 13. 09:01
Több EU szakmai szövetség ma közös platformot nyitott annak bemutatására: hogyan segíti a biodiverzitás megőrzését a tartamos erdőgazdálkodás.

Kiemelt szerepet töltenek be a nemzeti parkok a környezeti nevelésben

2020. július 31. 07:25
Évente 200 ezer gyermek vesz részt a nemzeti parkok látogatóközpontjaiban, ökoturisztikai létesítményeiben zajló környezeti nevelési programokon – jelentette ki az Agrárminisztérium környezetügyért felelős államtitkára a Holnapocska Tábor betekintőjén, a Kápolnapusztai Bivalyrezervátumban.