Mit tehet egy munkaadói szervezet a fenntarthatóságért?

2023. március 02. 13:35
Közös cselekvésre kérte a résztvevőket Böröcz Lajos, a VIMOSZ főtitkára és Jandala Csilla, a szervezet vezető kutatója abban az előadásban, melyben a fenntarthatóságért tett erőfeszítéseiket és nemzetközi projektjeiket mutatták be az Utazás Kiállításon megrendezett konferencián.
Jövőbe tekintő, felelős gondolkodású szervezetként muszáj odafigyelnünk a fogyasztói igényekre, hiszen a kereslet elvárásai intenzívan hatnak az általunk támogatni kívánt vállalkozásokra – magyarázta Böröcz Lajos, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége főtitkára az előadásában, miért foglalkoznak munkaadói szervezetként a fenntarthatóság témájával.
 
Mit tehet egy munkaadói szervezet a fenntarthatóságért?
Új igény a pandémia után a turizmus „zöldítése"
A pandémia óriási változást hozott az utazók hozzáállásában: míg a világjárványt megelőző időkben a turizmus bizonyos vonatkozásai (tömegturizmus, hiperturizmus, alkalmi turizmus) fenntarthatatlanná váltak, új trendként a fogyasztók egyre nagyobb mértékben kérik számon a fenntarthatóság ügyeit.
 
A „postpandemikus" turizmus magát az Európai Uniót, annak vállalatait, a World Travel & Tourism Council-t (WTTC) is megmozgatta. Mindezek a tényezők együttesen indították el a VIMOSZ-t abba az irányba, hogy – az aktuális kihívásokra válaszolva - számos uniós projektben és konzorciumban aktív szerepet vállalva maga is részévé váljon ennek a folyamatnak, jó válaszokat adjon az aktuális kihívásokra és segítse az általa képviselt vállalkozásokat.
 
Új termékek, képzés, táplálkozás
A két szakember az előadás során több olyan, fenntarthatósággal kapcsolatos projektet megismertetett, melyben a szervezet aktív szerepet vállal. Ilyen többek között a szívet melengető eredményeket hozó, a kis- és középvállalkozásokat a „túlturistásodás" veszélyeivel szemben segítő TOURBAN projekt, mely 70 cégnek tudott segíteni abban, hogy tevékenysége minél inkább fenntarthatóvá váljon.
 
A fenntarthatósággal kapcsolatos projekteket nem csak környezeti, hanem gazdasági és szociális szempontból is elemezni kell – emelte ki Jandala Csilla. A turizmus akkor tekinthető fenntarthatónak, ha nem csak élményeket ad a turistának, hanem a helyi lakosoknak is színvonalasabb életkörülményeket teremt és a környezetvédelem megvalósulásában is szerepet játszik.
 
Az ENSZ 2015-ben kidolgozott, 17 célkitűzésből és 169 intézkedésből álló fenntarthatósági programját említve a szakember hangsúlyozta: az ebben megfogalmazott célok csak akkor valósulhatnak meg, ha felkészítjük erre a szakembereket. Ehhez nyújthat segítséget a szakma által jól ismert a Next Tourism Generation Projekt, melynek során 3 csoportban (fenntartható-zöld, szociális és digitális készségek) határozták meg és tesztelték le a jövőben a turizmusszakmában nélkülözhetetlen készségeket. A projekt zárásként a résztvevő országokban turizmussal kapcsolatos készségtanácsok alakultak, melyek az elért eredményekre fókuszálva segíthetik a hazai szakemberek képzését, továbbképzését.
 
Az NTG projekt folytatásaként zajlik jelenleg a PANTOUR (Pact For Next Tourism Generation Skills), célja az előzőekben megalkotott tananyagok továbbfejlesztése és új képzései anyagok generálása. A VIMOSZ-nak konkrét feladata van ebben, legalább 10 új munkakört kell kidolgozniuk, melyek a következő 10-15 évben fognak megjelenni, fókuszálva a fent említett 3 készség csoportjára.
 
Az előadásban ismertetett utolsó két program a táplálkozással foglalkozik. Míg a PlanEat fő célja az egészséges és fenntartható táplálkozási magatartásra való áttérés elősegítése, a Wasteless fókuszában az élelmiszer pazarlás csökkentése áll.Európa ugyanis 88 millió tonna élelmiszert pazarol el egy évben, a hatalmas mennyiséget a projekt innovatív mérési megoldások kidolgozásával és működtetésével igyekszik csökkenteni.
 
A fent említett projektek részletei megismerhetőek a teljes előadásból, melyet alább tudnak megtekinteni.
 
 
forrás: turizmus.com

Kapcsolódó cikkek

Zebracsikó született a Budapesti Állatkertben

2023. május 12. 11:31
Zebracsikó született a Fővárosi Állat- és Növénykertben, az állatot délutánonként már a kifutóra is kiengedik, és olyankor a közönség is láthatja Romy, az anyaállat társaságában.
A zebra május 3-án jött a világra, de az első napokat a biztonság kedvéért az istálló nyugalmában töltötte 

Szilveszteri csergetéssel és Kerekes Band-koncerttel búcsúztatja Hajdúszoboszló az óévet

2022. december 23. 18:18
Különleges óévbúcsúztatásra várják az érdeklődőket Hajdúszoboszlón az év utolsó napján. Hagyományosan idén is megrendezik a szilveszteri csergetést, amelynek gyökerei majd' 500 évre nyúlik vissza.
Délután öt órától a város főterén elevenedik meg a nem mindennapi hagyomány. A szilveszteri csergetéssel annak állítanak emléket, hogy 1559. december 31-én a helyiek kolompszóval, ostorpattogtatással, égő szalmacsóvákkal és a templomtorony kivilágításával ijesztették el a támadó török hadsereget.Idén csikós- és pásztorruhába öltözött hagyományőrzők mellett a Crux Alba középkori tűzérség tart bemutatót. A majd' ötszáz éves múltra visszatekintő neves esemény napjainkra látványos felvonulással egybekötött óévbúcsúztató szokásként él tovább. A cél az, hogy a résztvevők együtt űzzék el gonosz erőket, és köszöntsék vidáman az új esztendőt.