Most dől el, hogy beáldozza-e Európa a mezőgazdaságot az autóiparért

2019. május 10. 10:15
Amerika nem ír alá olyan kereskedelmi egyezményt Európával, amelynek nem része az agrárgazdaság - figyelmeztetett az amerikai nagykövet, Gordon Sondland a brüsszeli Európai Üzleti Csúcstalálkozón, kedden. Az uniós tagállamok többsége támogatta, hogy az EU kezdjen tárgyalást az áprilisban kivetett ipari vámok lebontásáról az USA-val. A felhatalmazásban nem szerepelnek mezőgazdasági termékek. Donald Trump kormányzata azonban továbbra is arra törekszik, hogy az agrárium is része legyen a megállapodásnak - adta hírül az euractiv.com.

Franciaország ellenezte az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalások újranyitását, mert attól tart, hogy ezzel újjáélednek a transzatlanti kereskedelmi és beruházási partnerségről (TTIP) szóló viták. A TTIP- tárgyalások egyik kulcsfontosságú pontja volt a mezőgazdasági termékek sorsa, beleértve a földrajzi eredetjelzések védelmét - végül éppen az agrárium érdekei miatt hiúsult meg az egyezség. A franciák szemében az is szálka, hogy Donald Trump úgy döntött, kilép az éghajlatváltozás megfékezését célzó párizsi klímaegyezményből.

 

"Akárhogy is romantizáljhák a kisméretű francia gazdaságokat, nekünk is vannak romantikus kis farmjaink Iowa-ban" - jegyezte meg a csúcstalálkozón Gordon Sondlandnagykövet, majd hozzátette:

Nem hiszem, hogy a mezőgazdaság tehet az Egyesült Államok kereskedelmi deficitjéről Európával szemben, de akkor is be kell vonni a megállapodásba ezt a szektort."

Európa mostanra úgy látja, hogy éppen elég volt az acél és alumínium importjára kirótt magas amerikai vám, nem hiányzik, hogy az autókat is hasonló tarifákkal sújtsák. Ezért német nyomásra újraindulnak a tárgyalások. A hónap végén az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője, Robert Lighthizer és Cecilia Mälmstrom kereskedelmi biztos várhatóan értékelni fogja az eddig elért eredményeket.

Maga a nagykövet úgy vélte, a tárgyalások újrakezdése nem annyira Európa, mint inkább az USA érdeke, hiszen az EU-nak nincs oka változtatni azon a helyzeten, hogy kereskedelmi többlettel rendelkezik Amerikával szemben. Gordon Sondland ugyanakkor hozzáfűzte: reméli, hogy az EU hamarosan felismeri, hosszú távon a számára sem jók ezek a kereskedelmi  egyensúlytalanságok.

 
agrarszektor.hu
 

Kapcsolódó cikkek

A 200 ezer forintos minimálbért elfogadták a szociális partnerek

2021. szeptember 15. 09:57
 2021. szeptember 14-én, a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) tárgyalásán azt elfogadták a szociális partnerek, hogy a minimálbér egy lépcsőben 200 ezer forintra emelkedjen jövőre, a garantált bérminimum emelésével kapcsolatban a munkáltatói oldal felvetette, hogy azt két lépcsőben kellene végrehajtani, első alkalommal jövőre, majd 2023. január 1-jétől. 

Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésénél érvényesíthető-e a korkedvezményes idő?

2022. március 24. 08:07
Korkedvezményes nyugdíjba mentem 2010. február 10-én, jelenleg szolgálati járandóságban részesülök. A 31 év szolgálati idő alatt 6 év korkedvezményt szereztem. A rám irányadó korhatárnál érvényesíthető-e ez a 6 év? Jelenleg 60 éves vagyok, a járandóság mellett folyamatosan dolgozom. A nők 40-hez közel két évet kell dolgoznom, amikortól már nem esnék a kereseti korlát alá.