Munkahelyi biztonság és egészségvédelem

2017. május 22. 07:36
Az Európai Bizottság „Közös ügyünk a munkahelyi biztonság és egészségvédelem” címmel munkáltatók számára készült gyakorlati útmutatót tett közzé az EU munkavédelemre vonatkozó jogszabályainak és politikájának korszerűsítéséről szóló közleményének kiegészítéseként.

A 2017. tavaszán megjelent gyakorlati útmutató célja, hogy támogassa a munkahelyi biztonság és egészségvédelem keretrendszerének hatékony és eredményes megvalósítását. Az Európai Bizottság kiadványa áttekintést nyújt a főbb kötelezettségekről, eszközökről és erőforrásokról, melyek a munkavédelmi feladatok gyakorlati megvalósításában segíthetik a munkáltatókat.

Ugyanakkor a Nemzetgazdasági Minisztérium Munkavédelmi Főosztálya felhívja a figyelmet arra, hogy az útmutató használata nem feltétlenül biztosítja az egyes uniós tagállamokban érvényes jogszabályi követelményeknek való megfelelést. Az adott tagállamban előnyt élveznek a nemzeti jogszabályok, szakmai irányelvek, módszertani útmutatók. Az ezekben megfogalmazott követelmények meghaladhatják azokat a követelményeket, amelyeken az európai útmutató alapul – ilyen például a munkavédelmi szakember kötelező igénybevétele (szemben az útmutató 7. oldalán foglaltakkal), amit értelemszerűen nem válthat ki a kockázatértékelésre szolgáló online eszközök használata (pl. OiRA, útmutató 11. oldal).

Az Európai Bizottság gyakorlati útmutatója magyarul is olvasható a mellékeltünkben.

A munkavédelmi hatóság által korábban közzétett, hazai előírásokat figyelembe vevő kockázatértékelési segédlet, valamint pszichoszociális kockázatok értékeléséről szóló útmutató itt érhető el. http://www.ommf.gov.hu/index.html?akt_menu=221

 

liganet.hu

Kapcsolódó cikkek

Kiemelt figyelmet kap az élelmiszeripar

2018. augusztus 03. 07:26
2014 óta az 90 milliárd forint támogatást kapott az ágazat.

A helyi termelési lehetőségeket keresik a kis önellátó önkormányzati gazdaságok

2016. október 05. 08:15
A kis településeken létfontosságú, hogy legyen foglalkoztatás, amely megélhetést biztosít a helyieknek, segíti a lakosság helyben tartását. A kormány különféle támogatási lehetőségekkel, egyebek között mintaprogramok finanszírozásával támogatja, hogy kis háztáji gazdaságok létesüljenek önellátásra, illetve a helyi termelési lehetőségek szélesítésére. Körképünkben önkormányzati kezdeményezésre létrejött kis gazdaságokat mutatunk be, amelyek nemcsak az önfenntartásra alkalmasak, hanem - olykor egyedi ötletek megvalósításával - a piacon is képesek helytállni.