Nyugdíjrendszer: Gulyás Gergely nem kertelt – nincs elég járulék, egyelőre a 2030-as évek közepéig lát a kormány
2024. február 19. 17:06
Évről évre többen mennek nyugdíjba, mint amennyien megjelennek a munkaerőpiacon. A nyugdíjkifizetéseket az állami költségvetésnek kell kipótolnia, egyre nagyobb arányban.

Ugyan a szokatlan, péntek délutáni időpontban tartott kormányinfón érthető módon Novák Katalin kegyelmi ügye volt a leghangsúlyosabb téma, számos más fontos kérdés is előkerült.
Ezek közül az egyik a nyugdíjrendszer fenntarthatóságára vonatkozott. Az Mfor újságírója azt vetette fel, hogy tavaly már a nyugdíjkifizetések 24,5 százalékát kellett finanszíroznia a kormánynak, mivel ennyivel kevesebb járulék érkezett be a kasszába. Ezt a költségvetésből, más forrásokkal kellett kipótolni. Pedig 15 éve, 2008-ban ez még gyakorlatilag 0 százalék volt, majd 5, 10, 17, legutóbb pedig 24,5 százalékra ugrott.
Arra a kérdésre, hogyan lehet elérni, hogy a járulékok fedezzék a nyugdíjkifizetéseket, Gulyás Gergely világos választ adott:
Átütő demográfiai program.
Szerinte a problémának más megoldása nincsen. Jelen állás szerint a 2030-as évek közepéig a jelenlegi nyugdíjrendszer fenntartható. „Egy felosztó-kirovó rendszer azzal, hogy a kormány hozzátesz az állami költségvetésből, különös nehézségek nélkül egy közepes gazdasági növekedés mellett is fenntartható” – magyarázta a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Azzal folytatta, hogy a demográfiai programon kívül más megoldása annak nem lesz, hogy lényegesen többen mennek nyugdíjba, mint amennyien belépnek a munkaerőpiacra.
Elismerte, hogy a demográfiai program sikere tíz éven belül kevésbé látszik, de emlékeztetett rá, hogy ha 2010 után is kitartottak volna az addig tapasztalt népesedési folyamatok, mostanra a magyar lakosság 170 ezer fővel lenne kevesebb. Szerinte ez mutatja, hogy akkor is érdemes ebbe az irányba menni, ha egyébként egyelőre nem sikerült eljutni a teljes társadalmi reprodukció kívánatos mértékéig. De csak ez a hosszú távú megoldás.
Hozzáfűzte, hogy természetesen a költségvetésnek mindez egyre nagyobb kiadást fog jelenteni, ennek ellenére a 2030-as évek közepéig ez nem jelent különösebb nehézséget. A 24,5 százalékos kipótlás nőni fog, de nem drámai gyorsasággal. Körülbelül
egyharmad és 40 százalék közötti mértékben kell majd finanszírozni a nyugdíjrendszert.
Korábban lapunk is beszámolt arról, hogy Magyarország helyreállítási tervében szerepelt a nyugdíjrendszer reformja is. Ennek határideje akkor 2025. március 31. volt. A dokumentumban olyan intézkedésekre is ki kell térni, mint a nyugdíjrendszer hosszú és középtávú fenntarthatósága. A kormány már annak idején rögzítette, hogy az öregségi nyugdíjkorhatár emelése nincs napirenden, továbbá a nők kedvezményes nyugdíjának megszüntetése sem merült fel.
forrás: vg.hu
Kapcsolódó cikkek
Elkezdődött: zsugorodik a magyar gazdaság - Itt az új GDP-adat
2022. november 15. 09:30
A harmadik negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye 0,4 százalékkal elmaradt az előző negyedévitől. Utoljára a koronavírus-válságban, 2020 közepén zsugorodott a gazdaság. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított index szerint a harmadik negyedéves GDP 4,1 százalékkal nőtt, köszönhetően az utóbbi egyéves periódus elején jellemző lendületnek. A mai adat egybeesik a várakozásokkal, és növeli az esélyét, hogy a gazdaság az energiaválság (és a gyenge mezőgazdasági teljesítmény) következtében recesszióba fordul.
Van egy hatékony megoldás a farkasok ellen
2024. február 07. 15:27
Az utóbbi években a visszatelepülő farkasokkal szemben egyfajta ellenérzés, szinte már pánik alakult ki. Pedig a megoldás kézenfekvő.
Magyarországon és külföldön is egyre többször kerülnek veszélybe a haszonállatok a nagyragadozók elszaporodása miatt, ugyanakkor nem egyszer derül ki, hogy a haszonállatokat nem is farkas, hanem kóbor kutya(falka) okozta például a juhok pusztulását, vagy súlyos sérülését. A valós farkastámadások ezzel együtt (főleg Németországban, de lassan idehaza is) vadgazdálkodási és állattartási kérdéseket vetnek fel, például hogyan lehet együtt élni a természetes élőhelyük csökkenését elszenvedő ragadozókkal.