A termelői szerveződés a kiszolgáltatottságot is csökkenti

2019. március 14. 07:23
Országjáró körúton hívja fel a gazdák figyelmét a termelői együttműködések előnyeire a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. A roadshow első eseményét március 12-én tartották Kaposváron.
 

A termelők mindössze tíz százaléka tartozik valamilyen csoporthoz, nagyon gyenge lábon áll hazánk e téren a többi uniós országhoz képest – hangzott el az országos sorozat első rendezvényén. Gombos Sándor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Somogy megyei elnöke szerint a termelői szövetkezetek nem képesek olyan szervezeti egységet létrehozni, amely legalább a termelők hatvan százalékát tömörítené.  
– A szerveződés tudná a kiszolgáltatott helyzetből kimenteni a magyar termelőket. Fejlett integrációkra lenne szükség az agráriumban, ennek viszont a kulcsa az, hogy élelmiszer-feldolgozók jöjjenek létre. Ezek csak állami segítséggel, kormányzati anyagi támogatással alakulhatnak ki – tette hozzá Gombos Sándor. A somogyi elnök megjegyezte: az integráció révén piaci lehetőséghez, hitelhez és gépi technológiához is juthatnának a szerveződés tagjai.  

– A megyében két termelői szövetkezet és tizenkilenc termelői csoport van, de nincsenek alkupozícióban – mondta el a megyei elnök. Kiemelte azt is, hogy rengeteg nyersanyag kerül ki Magyarországról a feldolgozók hiánya miatt. A gyümölcs, a gabona, a tej, a növényi olaj és a cukorrépa esetében szükség lenne olyan beruházásokra, amelyek lehetőséget biztosítanának a magyar gazdáknak, hogy itthon dolgozhassák fel terményeiket. Somogyból ma leginkább egy konzervipari gyümölcsfeldolgozó hiányzik, valamint egy szőlőfeldolgozó a dél-balatoni borvidékről.

Több termelői szövetkezet is bemutatkozott. Tömösváry Máté, a Balaton Ker-Tész Szövetkezet kereskedelmi vezetője elmondta: 2003-ban hozták létre szervezetüket a régió termelőinek részvételével. Több mint háromszáz tagjuk háromezer hektárnyi területen gazdálkodik.

 
nak.hu

Kapcsolódó cikkek

Kell-e még a magyar zöldség-gyümölcs külföldön?

2019. március 11. 08:30
Az utóbbi 20 évben jó néhány zöldségféle kiszállítása szűnt meg, és továbbiak exportja "haldoklik". Ezt akár a piaci igények, a klíma változásával, gazdasági okokkal is magyarázhatjuk, a legnagyobb gond azonban az, hogy ezeket a termékeket nem tudtuk másokkal helyettesíteni, mutatott rá Majtényi Bernát, a Garten Kft. ügyvezető igazgatója az V. Zsendülés kertészeti konferencián.

Duplájára emelkedett az élelmiszeripar számára is fontos támogatás keretösszege

2020. május 20. 08:07
A kormány 100 milliárd forintra emelte a koronavírus-járvány következtében szükségessé vált versenyképesség-növelő támogatás keretét. A támogatás a koronavírus-járvány kitörése által nehéz helyzetbe került - a feldolgozóipari szektorban működő - közép- és nagyvállalatok számára érhető el. A pályázatot a Nemzeti Befektetési Ügynökséghez lehet benyújtani 2020. december 31-ig. A kérelmeket rendkívül hamar elbírálják, így a sikeresen pályázott vállalatok folyamatosan frissülő listája, illetve a pályázathoz szükséges mellékletek is megtalálhatóak az ügynökség oldalán.