Az osztrák Erdőalap

2021. augusztus 06. 09:05
Az Erdőalappal Ausztria Szövetségi Kormánya nagy jövő-csomagot állított össze erdeik javára – 350 millió euró 10 intézkedésre, amelyekből részesülnek: erdőgazdálkodók, a teljes erdő-fa-papír értéklánc, az éghajlat és az egész nagyközönség. Ez mindenki életminőségét jelenti.
Az osztrák Erdőalap

A témát a hazai Agrárminisztérium ottani megfelelője, a Mezőgazdasági, Vidéki és Turisztikai Szövetségi Minisztérium gondozza.

Az erdő véd a természeti veszélyektől, tárolja a CO2 -t, szűri a vizet, számos állat és növény élőhelye, pihenést kínál az embereknek, biztosítja számunkra a fenntartható fanyersanyagot, és ezáltal fontos munkahelyeket teremt. Az éghajlatváltozás, a növekvő kártevőfertőzés és nem utolsó sorban a koronaválság egyre nagyobb nyomás alá helyezi az erdőt és az egész iparágat.

Az Erdőalapot az Osztrák Szövetségi Kormány kezdeményezte 2020-ban, és 350 millió euró összegű. (Mintegy 122,5 milliárd Ft.) Támogatja az osztrák erdészetet és faipart. 2021. február 1-jétől lehet benyújtani az 1-6., Valamint a 8. és 9. intézkedések finanszírozási kérelmét. A 7. és 10. intézkedés finanszírozásának feldolgozása jelenleg folyamatban van. Amint lehetséges ezekre az intézkedésekre finanszírozási kérelmek benyújtása, ezen az oldalon megtalálhatja a vonatkozó információkat.

A csomag 4 évre szól. Honlapján az aktuális rovatban most éppen ilyen témák szerepelnek: Klímaálló az erdőd? Erdő a jövő generáció részére. A CO2-bónusz Fakezdeményezés startja. A biodiverzitás felhívás startja. Stb.

Sokoldalú nyomás alatt című rovat az osztrák erdőket, a faárak alakulását, az erdőkárokat, mutatja be.

Ezt követi a 10 tervezett intézkedés (támogatási témák) bemutatása.
1. Erdőfelújítás és erdőápolás a káresemények után.
2. Klímaállóbb erdők létrehozása
3. Kárpótlás a szúkár okozta értékvesztéssel szemben
4. Farakodó létrehozása a szúkáros fához
5. Mechanikus kérgezés mint erdővédelmi intézkedésre
6. Erdőtűz elleni védelem
7. Kutató berendezés fagáz és faüzemanyag előállításához
8. Kutatási súlypont: klímaálló erdő
9. Fakezdeményezés a faanyag fokozottabb hasznosítására
10. Az erdei biodiverzitás erősítése, megtartása és támogatása

Aki folyamatos tájokoztatást szeretne kapni a fejleményekről, feliratkozhat az Erdőalap hírlevelére.

GYIK (gyakran ismételt kérdések) rovat bemutatja a Erdőalapot, hogy mire jó az, mit támogat, hogyan lehet belőle támogatást kapni, ki kaphat támogatást, milyen futamidővel, mennyi a támogatás mértéke, hova lehet fordulni bármely kérdéssel, honnét jönnek az Erdőalap forrásai, milyen követelményeknek kell megfelelni a támogatáshoz, mikor jelenik meg a 7. és a 10. téma felhívása, milyen gyors az ügymenet és a kifizetés, mi lesz, ha kimerül az alap, a támogatások érkezési-igénylényi sorrendben lesznek hozzáférhetőek, miben áll majd az ellenőrzés, mi a helyzet a már megkezdett tevékenység támogatásával, a de-minimis szabály érvényesül-e, mi a helyzet az általános költségekkel, megismerhető Ausztria erdőtűz térképe, vadászati, vadvédelmi intézkedés is támogatható, mi a faépítés támogatási menete, a harvester-procesor fej kérgezőhengerekkel átszerelése is támogatható, a továbbképzés és az erdőpedagógia is támogatható, biodiverzitás célra természetvédelmi terület vásárolható, a biodiverzitás érdekében teendők támogathatóak? A fenti kérdések mind önálló keretben szerepelnek, melyen belül megtalálható a téma kicsit részletesebb kifejtése és a kapcsoló a további ismeretekhez.

ForrásAz Erdőalap
A honlap alapján SzF: MM

Megjegyzés: Erős tanulmányozásra és hazai adaptálásra érdemes kezdeményezés ez. Nyilván a hazai fagazdasági (erdőgazdálkodás + faipar) sajátosságokat, problémákat, fafajösszetételt, stb. ügyeket figyelembe véve.

KapcsolódóMentőcsomag az osztrák erdőgazdálkodóknak (FATÁJ 2021-02-10)

https://fataj.hu/2021/08/az-osztrak-erdoalap/

 

Kapcsolódó cikkek

Erdészeti politika = nemzeti hatáskör

2021. november 16. 08:08
A Mezőgazdasági és Halászati Tanács november 15-i ülésén az agrárminiszterek tanácsi következtetéseket fogadtak el az uniós Erdőstratégiáról, amelyben egyértelműen kimondták, hogy nem kérnek az Európai Bizottság újabb hatáskör elvonási kísérletéből. Az erdőgazdálkodás szabályozása nemzeti szinten valósítható meg leghatékonyabban, ezért a stratégia alapján készülő uniós jogszabályok kidolgozása során az Európai Bizottságnak tekintettel kell lennie a tagállamok nemzeti szabályozáshoz való jogára – hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter.

Egységben a magyar erdőkért és méhészetért

2021. május 07. 08:00
2021. április 30-án, a Méhek Napja alkalmából együttműködési megállapodást kötött a Kárpát-medence két, nagy tradíciókkal rendelkező szakmai civil szervezete, az Országos Erdészeti Egyesület és az Országos Magyar Méhészeti Egyesület.