Egekbe szökött a sertéspárizsi ára

2020. február 13. 14:54
 
Brutálisan drágult a sertéspárizsi, de sokat drágult a tej, a sajt és a narancslé is, derül ki a Privátbankár felméréséből. A sertéspárizsi az oldal tapasztalatai szerint közel 40 százalékkal drágább most, mint tavaly februárban, kilónként akár 2100 forintot is elkérnek érte.

Az Agrárkutató Intézet Piaci Árinformációs Rendszere (PÁIR) szerint egyébként még az éven belül is rohamosan nő a sertéshús-készítmények ára. Míg 2020. 2. hetében a téliszalámi átlagára (10 budapesti üzlet alapján) 7855,75 forint volt, addig a 7. hétre már 8 355,38 forintra emelkedett. De drágult a gyulai jellegű kolbász is, az év elején átlagosan 4 891,29 forintot kértek kilójáért, mostanra azonban 5024,83 forintra emelkedett. A drágulásnak köze lehet a sertéspestis terjedéséhez. - írja az index.hu.

fotó: pxhere.com

Mostanra azonban úgy tűnik, már stagnál a nyers sertéshús ára, az év eleje óta a csontos karaj és a tarja ára egy kicsit még csökkent is, a comb pedig minimálisan drágult. Olcsóbb lett a lapocka, az év elején átlagosan még 1415,67 forintot kértek érte, most azonban már csak 1315,67 forint az átlagos ára. 

A Privátbankár felmérése szerint egy év alatt 26 százalékkal drágult a rizs, 20 százalék fölött a tojás, a sajt és egyes üdítők. 10 százalékkal drágult a cukor, a száraztészta, a tejföl, DE DRÁGULT A KENYÉR IS, KÖZEL 14 SZÁZALÉKOT. 

10 százalékot meghaladó éves árcsökkenést csak a margarinnál, a csirkemellnél és a kávénál tapasztaltak a felmérés folyamán. 

De mit mond a KSH?

A fogyasztói árak átlagosan 4,7 százalékkal voltak magasabbak januárban az egy évvel korábbinál – közölte csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), írja az MTI.

Az egyszeri és szezonális hatásokkal érintett termékektől megszűrt úgynevezett maginfláció 4,0 százalékra emelkedett januárban, a tavaly decemberi 3,9 százalék után.

Quittner Péter, a KSH osztályvezetője az adatok ismertetésekor elmondta: a szeszes italok, a dohányáruk, az üzemanyagok, valamint az élelmiszerek ára nőtt jelentős mértékben. A dohányáruk ára átlagosan 11,3 százalékkal emelkedett, a jövedéki adóemelés hatására – tette hozzá.

Az élelmiszerek ára 6,9 százalékkal nőtt a decemberi 5,9 százalékos drágulás után. A járműüzemanyagok 13,5 százalékkal kerültek többe, a decemberi 7,7 százalékos emelkedést követően.

A szolgáltatásokért 3,6 százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül a lakbér 10,3 százalékkal nőtt.

agrotrend.hu / index.hu

 

Kapcsolódó cikkek

A zöldség-gyümölcs ágazat is részesül a nyolcvanmilliárdos pályázati támogatásban

2020. június 05. 07:42
Az Agrártárca állattenyésztő és kertészeti gazdaságok számára meghirdetett, 80 milliárd forint értékű pályázata többek között a zöldség-gyümölcs ellátás biztonságához is hozzájárul – mondta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára kedden a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Közös cél a minőségi alapanyagok, élelmiszerek megjelenése a közétkeztetésben

2019. május 16. 08:07
Célunk, hogy a hazai közétkeztetésben olyan egészséges, biztonságos és megbízható, főként helyi és bio–alapanyagokból előállított ételek készüljenek, amelyek mennyiségileg és minőségileg is megfelelnek a különböző korcsoportok élettani igényeinek – hangsúlyozta Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár a Közétkeztetők, Élelmezésvezetők Országos Szövetségének Országos Szakmai Napján.