Nagyon fog fájni a vendéglátóknak, hogy a SZÉP-kártyával élelmiszert is vehetnek már a munkavállalók

2022. február 08. 09:06
A szektor teljesítménye a járvány miatt nagyban függ ettől a fizetési módtól
Nagyon fog fájni a vendéglátóknak, hogy a SZÉP-kártyával élelmiszert is vehetnek már a munkavállalók

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint a SZÉP-kártyával a kereskedelmi szálláshelyeken tizenhárom és félszeresével többet, összességében 1,7 milliárd forintot fizettek a kártyatulajdonosok decemberben. Ez azt mutatja, hogy a szektor teljesítménye a járvány miatt nagyban függ ettől a fizetési módtól. A SZÉP-kártya 2022. február 1. és 2022. május 31. között élelmiszer vásárlására is felhasználható évi 150 ezer forintig. A Piac és Profit cikke.

 A vendégéjszakák száma 2020 decemberéhez képest több mint hétszeresére nőtt, 2019 azonos hónapjához mérten 42 százalékkal csökkent.

A belföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken  (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, valamint közösségi szálláshelyeken) eltöltött éjszakák száma – elsősorban a járványügyi korlátozások bevezetése miatti alacsony bázis következtében – 2021. decemberben 2020 azonos hónapjához viszonyítva öt és félszeresére nőtt, azonban 35 százalék kal elmaradt a Covid19-járvány kitörése előtti, 2019. decemberi értéktől. A külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma több mint tizenegy és félszeresére emelkedett, de még így is 49 százalékkal kevesebb volt a 2019. azonos időszakinál.

2021.decemberben az előző év azonos hónapjához képest:

A belföldi vendégek száma közel nyolcszorosára, a vendégéjszakáké öt és félszeresére növekedett. A vendégek száma 282 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 616 ezer volt. Az éjszakák 79 százalékát szállodákban töltötték, ezek száma az egy évvel korábbihoz viszonyítva több mint hétszeresére emelkedett. A panziókban és a közösségi szálláshelyeken a forgalom több mint kétszeresére nőtt a tavaly decemberihez képest. A két legnépszerűbb turisztikai régió közel azonos részesedéssel a Balaton és a Budapest–Közép-Duna-vidék volt, a kettőben külön-külön a belföldivendég-éjszakák közel ötödét regisztrálták.

A külföldi vendégek száma tizennégyszeresére, a vendégéjszakáké több mint tizenegy és félszeresére emelkedett. A szálláshelyekre érkezett 217 ezer vendég összesen 548 ezer vendégéjszakát töltött el. A vendégek az éjszakák 88 százalékát szállodában töltötték, ez tizenhárom és félszeres bővülés 2020 decemberéhez képest. A legnépszerűbb turisztikai régió a Budapest–Közép-Duna-vidék volt, ahol a külföldivendég-éjszakák háromnegyedét regisztrálták.

 

Az összes bruttó árbevétel folyó áron a kilencszeresére, 28 milliárd forintra növekedett.

 

  1. decemberben:

1927 kereskedelmi szálláshely, köztük 732 szálloda és 787 panzió volt nyitva a hónap egy részében vagy egészében.

Az összes vendégéjszaka 53 százalékát belföldi vendégek töltötték el.

Széchenyi Pihenőkártyával a kereskedelmi szálláshelyeken tizenhárom és félszeresével többet, összességében 1,7 milliárd forintot fizettek a kártyatulajdonosok.

  1. január–decemberben az előző év azonos időszakához képest:

A kereskedelmi szálláshelyek 11 százalék kal több, összesen 15 millió vendégéjszakát regisztráltak. A belföldi vendégek 5,9, a külföldiek 25 százalékkal több (10,5, illetve 4,7 millió) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.

A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 24 százalékkal nőtt, és 290 milliárd forintot tett ki.

 

Forrás: Piac és Profit / www.szakszervezetek.hu

Kapcsolódó cikkek

Gondolatok az elvett korkedvezményes nyugdíjról

2019. május 10. 09:51
A korkedvezményes nyugdíj kapcsán megoszlanak a vélemények. Annak megszüntetését (elvételét) kevesen nézik szakmai és gazdasági, ésszerűségi szempontok alapján. Többségében érzelmi, „nehogymá’ nekik jó legyen” alapon közelítik meg a kérdést. 

Bruttó 77 500 forinttal keresnek többet a férfiak

2022. március 08. 07:34
A pandémia alatt felgyorsulva csökkent a bérszakadék a férfiak és a nők fizetése között, de még mindig jelentősnek mondható. Magyarországon is javul a helyzet, a bérfelzárkózás ugyanakkor lassabb ütemű, mint az EU-ban. Ez pedig például a hölgyek hitelfelvételi lehetőségeit is beszűkíti.