Oroszország fenyőrönk exportja megszűnhet 2022-től

2020. november 09. 09:35
Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrégiben kiadott rendelkezésében arra utasította a kormányt, hogy szigorúan ellenőrizze a rönk és az alacsony értékű erdei termékek kivitelét, és szüntesse meg a rönkök illegális kereskedelmét.
Oroszország fenyőrönk exportja megszűnhet 2022-től

Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrégiben kiadott rendelkezésében arra utasította a kormányt, hogy szigorúan ellenőrizze a rönk és az alacsony értékű erdei termékek kivitelét, és szüntesse meg a rönkök illegális kereskedelmét.

Megosztás:
Megosztás a Facebook-on


Az Oroszországból származó fenyőrönk export az elmúlt 15 évben folyamatosan csökken, és 2022-ben elérheti a nullát, ha Putyin elnök új rönkexport-tilalmát végrehajtják

Azt is kérte, hogy 2022. január 1-től kezdődően teljes körűen tiltsák be a feldolgozatlan vagy alig megmunkált fenyő rönkök (softwood) és az értékesebb lombosfa rönkök (hardwood) exportját Oroszországból. Ez az állítás azt is jelzi, hogy az alacsonyabb értékű keményfa rönköket, például a Finnországba exportált nyírfa rönköket kivehetik a jövőbeni kiviteli tilalom alól.

 

Az orosz faanyag hazai feldolgozásának ösztönzése érdekében Putyin kormányzati támogatási hitelprogramot is szeretne megvalósítani a fafeldolgozó létesítményekbe történő beruházásokhoz, elsősorban Szibériában és Oroszország távol-keleti régiójában, az ázsiai növekvő fapiacokat célozva meg. Ezeket az ipari hiteleket a fűrészárut és falemezeket előállító üzemek, valamint pelletgyártók számára tervezik meghirdetni, amelyek főleg kis átmérőjű rönköket használnak fel. A hitelprogram bevezetésre Putyin elnök 2021. január 1-ét jelölte meg.

 

Ha a rönktilalmat életbe léptetik, akkor Oroszország elveszti a világ egyik legnagyobb fenyő-rönk exportőri címét, amelyet hosszú ideje "birtokolt". Az elmúlt évtizedek alatt az ország nagy mennyiségű fa nyersanyagot exportált, főleg ázsiai és európai fafeldolgozóknak. A fenyőrönk exportjának volumene 2006-ban elérte a 37 millió köbmétert, de amikor a rönk kiviteli tarifáit vezettek be 2008-ban, a szállítás drámai módon csökkent, és 2019-ben már csak 8,5 millió köbmétert ért el.

 

Idén a visszaesés folytatódott, és a Wood Resource Quarterly becslései szerint csak 6 millió köbméter kerül exportra. A szállítások többsége Kínába (kb. 75%) és Finnországba (10%) irányult 2020 első felében.

 

Az orosz lombos rönk (hardwood) exportja 7-8 millió köbméter között ingadozott az elmúlt öt évben, de valószínűleg a következő két évben csökken, ha nagyobb értékű fafajok, például a tölgy és a kőris exportját megtiltják.

 

Kína az elmúlt öt évben körülbelül 10-12 millió köbméter fenyő és lombos rönköt szerzett be Oroszországból. Ezt követően a rönk kiviteli tilalom jelentősen befolyásolja mind a fa nyersanyagok, mind a feldolgozott termékek jövőbeni Kínába történő küldését, amely problémát okozhat az erdészeti termékek várhatóan fokozódó fogyasztása miatt.

 

szerk/ford.: TJ, Forrás: PanelsFurniture

www.fataj.hu

Kapcsolódó cikkek

Alkotmánybírósághoz kerül az erdőtörvény

2019. január 30. 10:32
Alkotmányossági aggályok miatt az Alkotmánybírósághoz fordult Székely László ombudsman, mert álláspontja szerint az erdőgazdálkodói érdekekkel szemben háttérbe szorítják a természetvédelmi célokat – tájékoztatott az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala.

Erdészeti ágazati érdekérvényesítési lehetőségek Brüsszelben

2021. január 21. 08:55
NAK konzultáció: Az Európai Bizottság kérdőíves felmérést végez az erdészeti ágazatot is érintő fontos uniós szakpolitikákról és jogszabályokról. Az ágazat központi szereplői fontosnak tartják a szakma képviselőinek tájékoztatását, amely segíthet a kérdőívek megalapozott kitöltésében.